Dębica pamięta
17-09-2009
Siedem Dębów Pamięci upamiętniających zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów Wojska Polskiego uroczyście posadzono na Placu Mikołajkowów w Dębicy. Każdy dąb został opatrzony tablicą z imieniem i nazwiskiem bohatera, który zginął w Katyniu.
W asyście pocztów sztandarowych, kombatantów i harcerzy, władz miasta, powiatu i województwa Dęby Pamięci posadzili: rodziny zamordowanych bohaterów: córka Bolesława Marszałka – Tatiana Peczarska, żona brata Adama Urbanika - Józefa Urbanik, burmistrz Paweł Wolicki, starosta Władysław Bielawa, zastępca wójta Gminy Dębica – Krzysztof Madej, a także, przedstawiciele organizacji kombatanckich działających na terenie Dębicy: Helena Wątróbska z Światowego Związku Kombatantów Wojennych i Byłych Więźniów Politycznych, Izabela Podhalańska ze Środowiska Piątego Pułku Strzelców Konnych Żołnierzy AK, Maria Aktyl reprezentująca Związek Sybiraków, Edward Czernia (Związek Inwalidów Wojennych), Jan Czapla (Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej). Osobne drzewo posadził Prałat Stanisław Fiołek z przedstawicielami duchowieństwa. Sadzenie kolejnych Dębów Pamięci przypadło dyrektorom szkół: Ryszardowi Pękali – dyrektorowi LO nr I oraz Zbigniewowi Drzymale – dyrektorowi MG nr 1, a także dębickim harcerzom.
O idei akcji podczas uroczystości opowiedział Ryszard Pękala – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. - „Katyń... ocalić od zapomnienia” to ogólnopolska to ogólnopolska akcja posadzenia 21. 473 dębów na 70 – lecie Zbrodni Katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden Dąb – to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad Dębem Pamięci. Patronat honorowy nad akcją „Katyń. Ocalić od zapomnienia” objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Lech Kaczyński. Akcja włączona jest w międzynarodowy projekt pn. „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”.
Burmistrz Paweł Wolicki w swoim wystąpieniu mówił, że należy zachować pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy i uroczyście przekazał plac, na którym sadzone są dęby - młodzieży. Decyzje o przekazaniu Dębów Pamięci z rąk burmistrza Pawła Wolickiego odebrały delegacje szkół: Miejskiego Gimnazjum nr 1 imieniem Adama Mickiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcącego imieniem Króla Władysława Jagiełły.
- Przekazuję Wam pod opiekę tablice i posadzone dziś drzewa z których każde upamiętnia jedną osobę zamordowaną w Katyniu. Bardzo proszę was o dbałość o ten skrawek ziemi, troskę o zasadzone dęby i postawione tablice. To część naszej historii o którą musimy wspólnie dbać – mówił do młodzieży burmistrz Paweł Wolicki i podkreślił, że uroczystość 17 września 2009 jest dopiero początkiem sadzenia Dębów Pamięci. Kolejne osoby z Dębicy zgłosiły swoich krewnych, których przodkowie zginęli w Katyniu.
W związku z uroczystościami Sadzenia „Dębów Pamięci’ nauczyciele z z Liceum Ogólnokształcącego zorganizowali konferencję „Katyń – ocalić od zapomnienia” Wykład o zbrodni katyńskiej wygłosił dr Piotr Mikietyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przedstawili sylwetki siedmiu osób, którym poświęcone były zasadzone drzewa.
Uroczystość sadzenia Dębów Pamięci przygotowali: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla W. Jagiełły w Dębicy, Miejskie Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Dębicy, Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Dębicy.
|