<< powrót na stronę główną dziś jest: 30.10.2024 r.  
 


18.06.2009 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Geotermalne źródła w powiecie dębickim
28-05-2009

Konferencja na temat „Geotermia w Powiecie Dębickim” odbyła się 25 maja 2009 w Urzędzie Miejskim w Dębicy. Konferencja zorganizowana została przez Wydział Planowania Strategicznego Urzędu Miejskiego w Dębicy z Państwowym Instytutem Geologicznym w Krakowie Oddział Podkarpacki.

Głównym celem konferencji było znalezienie odpowiedź na pytania: Jak to naprawdę jest z energią termalną i czy mamy szansę natrafić na duże pokłady wód termalnych? Na te pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni specjaliści. Z wykładami wystąpili: dr inż. Wiesław Bujakowski z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (temat „Stan wykorzystania energii geotermalnej w Polsce”), dr inż. Józef Chowaniec z Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie (temat „Uwarunkowania geologiczno - strukturalne występowania wód termalnych w Karpatach ze szczególnym uwzględnieniem Podkarpacia”), mgr inż. Adam Górka z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oddział Sanok (temat „Rozpoznanie geotermiczno-wiertnicze powiatu dębickiego”), dr inż. Leszek Pająk z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie (temat „Charakterystyka technologii możliwych do zastosowania w warunkach rejonu Podkarpacia” ) oraz dr inż. Barbara Tomaszewska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN Kraków (temat „Procedury formalno-prawne związane z realizacją projektów geotermalnych”).

Na podstawie przedstawionych referatów (opartych na badaniach geologicznych) w powiecie dębickim nie można się spodziewać bardzo wydajnych, wysokotemperaturowych wód termalnych. Dotychczasowe wiercenia w poszukiwaniu nafty i gazu pokazują, że nawiercone przy okazji wody cechują się niską wydajnością przepływu i wysoką zawartością soli. Przystąpienie do poszukiwań wód termalnych wymaga dużych pieniędzy (jeden odwiert kosztuje ok. 20 mln) oraz przebycia skomplikowanej procedury prawnej. Szansą dla Powiatu są natomiast źródła wód mineralnych, które mogą być wykorzystywane w celach leczniczych m.in. Latoszyn. W rejonie Dębicy są znaczne pokłady wód pitnych dobrej jakości, które mogą być wykorzystane do produkcji przemysłowej wód mineralnych.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej