Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zaprasza wszystkich czytelników z powiatu dębickiego do udziału w konkursie „Historia mojej rodziny”. Celem tego konkursu jest zainteresowanie czytelników historią własnej rodziny, poszerzenie wiedzy na ten temat, popularyzacja badań genealogicznych. Nie od rzeczy będzie dodać, że takie prace będą również przyczynkiem do pogłębiania wiedzy na temat historii regionu dębickiego.
Zadaniem konkursowym jest stworzenie jak najbogatszego drzewa genealogicznego własnej rodziny oraz opisanie etymologii rodowego nazwiska. W konstruowanym drzewie genealogicznym mogą być ujęci przodkowie w dowolnej ilości pokoleń wstecz. Organizatorzy konkursu liczą, że uczestnicy nie poprzestaną na prezentacji swoich rodziców i dziadków, ale sięgną do kolejnych pokoleń korzystając z rodzinnych przekazów, wspomnień oraz dokumentów posiadanych przez najbliższych, lecz także będących w zasobach urzędów, parafii, instytucji itp.
W drzewie genealogicznym mogą być ujęci przodkowie uczestnika konkursu zarówno „po mieczu” (tj. ze strony ojca), ale również „po kądzieli” (ze strony matki). Ważny jest w tym wypadku zasób zawartych w drzewie genealogicznym informacji o rodzinie. Uczestnicy konkursu mogą w tym wypadku posiłkować się zdjęciami rodzinnymi, przekazami ustnymi (nawet anegdotycznymi), oficjalnymi dokumentami.
Oczywiście każda praca musi być opatrzona danymi osobowymi jej autora. Drzewa genealogiczne mogą być wykonane dowolną techniką. Komisja konkursowa zastrzega jednak, że wyżej oceniać będzie prace oryginalne niż te, które stanowić będą odtworzenie gotowych, powszechnie znanych schematów drzew genealogicznych. Warto zatem przemyśleć swoją pracę i postawić na oryginalność niż banalną poprawność.
Prace konkursowe musza być przekazane do macierzystej biblioteki tj. tej, której uczestnik konkursu jest czytelnikiem do 31 sierpnia br. Pracownicy tej biblioteki są zobowiązani do przekazania pracy w terminie 7 dni.
Prace zostaną ocenione w trzech kategoriach: czytelnicy w wieku do 12 lat, młodzież (13-17 lat) i trzecia kategoria czytelnicy dorośli (powyżej 18 roku życia).
Nie zabraknie nagród, wyróżnień i wystawy pokonkursowej w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. (aj)