Bardzo interesującą wystawę można oglądać w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy przy ulicy Akademickiej. Wystawa pod tytułem „Szlakiem architektury drewnianej: kościoły Małopolski i Podkarpacia” jest swoistym przewodnikiem po perełkach drewnianych pozostałości budowlanych.
Są to przede wszystkim kościoły i inne obiekty sakralne. Drewniane kościółki i cerkiewki są zaledwie ułamkiem tego co było. Ale zostało ich jeszcze trochę na terenie Małopolski i Podkarpacia, najwięcej w Polsce. Ogromna większość z nich jest pod opieką konserwatora zabytków i jest uznana za obiekty zabytkowe. Na Podkarpaciu wyznaczono 9 szlaków architektury drewnianej liczących łącznie ponad 1200 kilometrów. Podobnie jest w Małopolsce. Także 9 bardzo interesujących tras. Szlak architektury drewnianej w tym województwie ma długość 1500 km i obejmuje prawie 250 zespołów architektonicznych: kościołów, cerkwi, kaplic, dzwonnic, ale także spichlerze, wiejskie chałupy, szlacheckie dwory.
Bardzo dobrze przygotowane są trasy turystyczne szlakiem architektury drewnianej w obu województwach. Wszystkie obiekty są oznakowane, a drogę do nich wskazują setki drogowskazów. Opisy znajdujące się przy obiektach są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Nietrudno również znaleźć źródła książkowe i albumowe o tych obiektach, dużo informacji znajduje się ponadto w internecie. Do tego należy dodać piękne lasy, górskie rzeki, zadziwiające formy skalne.
Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, książki, albumy, przewodniki. Nic jednak nie zastąpi prawdziwej wyprawy szlakami architektury drewnianej. I wystawa nie ma takich ambicji, ma zachęcić do wyruszenia na trasy, tym bardziej, że z Dębicy nie jest daleko do wielu perełek architektury drewnianej. Drewniane kościoły niestety giną nadal. Tym bardziej warto je odwiedzić i zobaczyć. Dopóki jeszcze są…(aj)
Fot. Andrzej Janiec |
|
|