Sporym sukcesem podopiecznych świetlicy środowiskowej nr 1 przy ulicy Kraszewskiego zakończył się I Powiatowy Konkurs Rodzinny „Pan Tadeusz – Wczoraj – Dzisiaj – Jutro”. Konkurs został zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy z okazji 175. rocznicy pierwszego wydania tego polskiego arcypoematu Adama Mickiewicza.
- Przywieźliśmy na konkurs prace plastyczne. Naszym podopiecznym pomagały w przygotowaniu prac panie: Iwona Sozańska, Katarzyna Kmieć i Monika Czerwiec. Jak się okazało pomagały bardzo skutecznie, gdyż otrzymaliśmy 4 wyróżnienia w tym jedno specjalne Marzeny Kowalskiej, dyrektora miejskiej biblioteki – mówi Agnieszka Krysiak, wychowawca świetlicy.
Jury w składzie: Ryszard Kucab, Monika Zając, Marta Chodów i Marzena Kowalska oceniło 26 prac plastycznych i jedną pracę multimedialną. I miejsce przyznano Benicie Strzałce z Miejskiego Gimnazjum nr 1 za cykl ilustracji 12 obrazów. II miejsce zajęła Patrycja Sanicka z MG nr 2 za pracę pt. „Tadeusz i Zosia”. III miejsce zdobył Jakub Maś z MG nr 4 za pracę pt. „Matecznik”.
Z 6 wyróżnień 4 otrzymali podopieczni świetlicy środowiskowej: Kamil Badura i Andrzej Chłopek za cykl ilustracji „Zamek Horeszków – inspiracje”, Iwona Pietrzyk i Iwona Siembab za cykl ilustracji „Jankiel, Telimena, Pan Tadeusz”, Paulina Sak za pracę pt. „Zosia na łące”. Specjalna nagrodę dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Marzeny Kowalskiej otrzymał Michał Wadas za pracę pt. „Spowiedź Jacka Soplicy”.
Pozostałe dwa wyróżnienia otrzymali: Paulina Matelowska z MG nr 2 za pracę pt. „Mrówkowa przygoda Telimeny” oraz Dominika Pałkowska z MG nr 4 za pracę pt. „Gość w zamku”.
Ponieważ na konkurs prac multimedialnych napłynęła tylko jedna propozycja jury postanowiło nie przyznawać nagród i wyróżnić braci Dariusza i Marcina Kubków z Miejskiego Gimnazjum nr 3.
- Dziękujemy za rozwijanie zainteresowań twórczych nauczycielom Agacie Szelest i Urszuli Iwańskiej oraz opiekunom i wychowawcom świetlic. Wykonali bardzo dobrą pracę i mogą być zadowoleni z dokonań swoich podopiecznych – komentuje Marzena Kowalska.
W czasie rozdania nagród i wyróżnień z inscenizacją fragmentów „Pana Tadeusza” wystąpiła grupa teatralno-wokalna „Feniks” z Miejskiego Gimnazjum nr 1. Grupa została założona i jest od lat kierowana przez Elżbietę Kęsik, obecnie dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.
Interesujący był także panel dyskusyjny pod takim samym hasłem, jak konkurs tj. „Pan Tadeusz-Wczoraj-Dzisiaj-Jutro”. Wzięli w nim udział: Czesław Drąg z Rzeszowa, który jest pasjonatem Pana Tadeusza i zbiera wszystkie przekłady tego dzieła, Zofia Rogowska, dyrektorka biblioteki w Tarnowie oraz Waldemar Staszcz, krytyk literacki. (aj)