<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.12.2024 r.  
 


31.03.2008 - Jubileusz Szkoły Muzycznej II stopnia
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Prorodzinny MOPS
21-04-2009

W czasie konferencji w Urzędzie Miejskim na temat: budowania partnerstw lokalnych w ramach projektu „Wzrost społeczno – gospodarczy miasta Dębicy poprzez nowe formy dialogu obywatelskiego i konsultacji publicznych oraz szkolenia administracji samorządowej” z interesującym referatem na temat roli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wystąpiła jego szefowa Małgorzata Kędzior. Tytuł jej wystąpienia to: „Rola instytucji samorządowych w kreowaniu polityki prorodzinnej”.

- Chciałabym przedstawić działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w tym zakresie. Jak już sama nazwa tej instytucji wskazuje, że naszym głównym zadaniem statutowym winna być realizacja ustawy o pomocy społecznej. Tak było do 2004 roku. W tym jednak roku MOPS przejął wypłatę świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej. Od tego czasu sukcesywnie dochodzą nam nowe zadania wynikające z zabezpieczenia socjalnego państwa jak również z rozeznanych potrzeb Gminy, które są spójne ze Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych m. Dębicy. W chwili obecnej jesteśmy bardziej instytucją zabezpieczenia społecznego aniżeli ośrodkiem pomocy społecznej w ścisłym tego słowa znaczeniu - rozpoczęła swoją prezentację Małgorzata Kędzior.

Celem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom a także rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać, wykorzystując zarówno własne możliwości jak i posiadane zasoby. Świadcząc pomoc na rzecz miejskich rodzin MOPS współpracuje z wieloma instytucjami m.in.: Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Urzędem Pracy, Komendą Powiatową Policji, Sądem Rejonowym, Zakładem Opieki Zdrowotnej, placówkami oświatowymi itp.

W 2008 r. z różnych form pomocy MOPS korzystało 5377 osób, co stanowi przeszło 11 procent społeczeństwa Dębicy. Jest to bardzo znaczna grupa ludzi. Wynika to w dużej mierze z faktu, że część dębiczan osiąga niskie dochody, które nie pozwalają na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych.

Rodzinom udzielamy pomocy finansowej w następujących formach: zasiłek okresowy, zasiłek celowy i zasiłek celowy specjalny, zasiłek stały. Ale MOPS, to nie tylko pomoc finansowa. Jest ona udzielana również w formie niepieniężnej. Jest to np.: praca socjalna, opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne, finansowanie pogrzebów osób niemających rodzin oraz niemających własnych dochodów, udzielanie poradnictwa specjalistycznego, pomocy osobom będącym w kryzysie często ofiarom przemocy domowej, udzielanie schronienia osobom bezdomnym, świadczenie usługi opiekuńczych w miejscu zamieszkania, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania oraz w ośrodkach wsparcia.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy jest również realizatorem Rządowego Programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Objęci są nimi ludzie dorośli, dzieci i młodzież. Dębickie rodziny mogą również skorzystać w MOPS z dopłaty do wydatków mieszkaniowych. Ośrodek zajmuje się również przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń rodzinnych wraz z przysługującymi dodatkami, zaliczką alimentacyjną, a obecnie świadczeń z funduszu alimentacyjnego

Charakter i specyfika działań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy oraz bardzo dobre rozeznanie środowiska z zakresu potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej wymusiło na nas podjęcie dodatkowych inicjatyw na rzecz pomocy rodzinie. Z tej potrzeby powstał Klub Integracji Społecznej, jego głównym celem jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych, klientów MOPS.

Kolejną inicjatywą MOPS na rzecz rodziny jest powstanie ośrodków wsparcia dziennego tj. Domu Dziennego Pobytu i Środowiskowego Dom Samopomocy. Obie placówki pracują w budynku przy ulicy Mościckiego.

Działaniem tym razem na rzecz osób niepełnosprawnych jest uruchomienie bezpłatnej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego i Urządzeń Pomocniczych, która powstała z inicjatywy obecnych władz miasta i powiatu. Dużym osiągnięciem MOPS jest uruchomienie świetlic środowiskowych dla młodzieży. Powstały one na osiedlu Matejki, przy ulicy Kraszewskiego i przy ulicy Sienkiewicza. W planach są kolejne.

- Świetlice to miejsca, gdzie wychowankowie zdobywają nowe doświadczenia, wiedzę, a także mogą podzielić się swoimi problemami ze specjalistami. Poprzez udział w zabawach, grach zespołowych, plastycznych, technicznych, dzieci mają możliwość odreagowania negatywnych emocji. Pod okiem terapeutów i wychowawców uczą się planować i realizować własne pomysły tworząc tym samym wspólnotę świetlic – mówiła Małgorzata Kędzior.

W dalszej części swojej prezentacji Małgorzata Kędzior mówiła o współpracy z organizacjami pozarządowymi: - Dostrzegając wzrastającą rolę organizacji pozarządowych jako równoprawnego partnera samorządu postanowiłyśmy z moją zastępczynią Małgorzatą Dankowską w 2001 r. założyć Stowarzyszenie Osób Działających w zakresie Pomocy Społecznej „Ad Astram”.

Dzięki temu od 7 lat Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Społecznej „Ad Astram” realizuje Program „Szansa ” w formie dwóch warsztatów:- remontowo- budowlanego i krawieckiego.

Jego celem jest aktywizacja zawodowo–społeczna osób długotrwale bezrobotnych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zatrudnienie w warsztatach „Szansa” pozwoliło klientom MOPS powrócić na lokalny rynek pracy poprzez zdobycie umiejętności i doświadczenia zawodowego. Taka forma pomocy aktywizacji zawodowej jest dla pewnej kategorii ludzi jedyną szansą zaistnienia na otwartym rynku pracy, gdyż są to osoby, które często nigdy nie pracowały lub mają bardzo długą przerwę w zatrudnieniu czasami kilkanaście lat ( są to często: osoby bezdomne, opuszczające zakład karny, dłużnicy alimentacyjni, matki samotnie wychowujące dzieci).

Dzięki temu, iż ci ludzie otrzymywali wynagrodzenie mieli szansę poprawić jakość swojego życia w sferze materialnej, co pozwoliło niektórym z nich na usamodzielnienie się, pozyskanie mieszkania z zasobów miasta itp.

Dla wszystkich osób zagrożonych ekskluzją społeczną Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie ze Stowarzyszeniem „Ad Astram” realizował i realizuje projekty, na które pozyskano środki z: MPiPS, FIO, Wojewody Podkarpackiego, Urzędu Marszałkowskiego, PFRON, Funduszu Pracy, WUP w Rzeszowie, Urzędu Miejskiego w Dębicy. W okresie od września 2007 do marca 2009 MOPS zrealizował samodzielnie i w partnerstwie 21 projektów na ponad trzy miliony złotych.

- Liczba działań naszego Ośrodka na rzecz rodziny jest bardzo duża i przynosi wymierne efekty. Gdybym chciała przedstawić wszystkie nasze działania na rzecz dębickich rodzin ta prezentacja musiałaby trwać kilka godzin – zakończyła swoje wystąpienie szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior. I dodała: - Jak już wspomniałam na początku mojej prezentacji jesteśmy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej a realizowane przez nas zadania uprawniają nas do starań o zmianę nazwy na Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. (aj)


Fot. Andrzej Janiec



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej