<< powrót na stronę główną dziś jest: 27.12.2024 r.  
 


17.10.2007 - Rowerem po zdrowie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Warsztaty Muzealne
19-03-2009

Muzeum Regionalne w Dębicy organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zajęcia rozpoczną się 1 kwietnia br.

- Istotnym warunkiem edukacji jest oparcie jej na prezentacji tematycznych zbiorów muzealnych – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego. - Nauczanie zyskuje w ten sposób materialne świadectwo, obrazujące określoną rzeczywistość. Lekcja muzealna, realizowana w oparciu o wybraną ekspozycje muzealną, stanowi integralną cześć programowych zajęć szkolnych na określony temat. Prowadzone zajęcia realizują treści programowe z przedmiotów takich jak historia, język polski, wiedza o sztuce, muzyka, oraz plastyka dla poszczególnych poziomów edukacyjnych.

Formą wspomagają przekaz informacji są proponowane przez muzeum Warsztaty Plastyczne umożliwiające wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce lub prowokując uczestników do zajęcia aktywnej postawy wobec proponowanych treści. Ponadto stwarzają możliwość samodzielnej interpretacji i poszukiwań na podstawie stawianych zadań.

Zajęcia zapewniając bliski, żywy kontakt z eksponatami muzealnymi, w ciekawy i kreatywny sposób wprowadzają dzieci w świat trudnych pojęć z najróżniejszych dziedzin humanistyki, w nawiązaniu do współczesnego języka sztuki. Pobudzają wyobraźnię twórczą, uczą kontaktu z rówieśnikami i samodzielnego myślenia.

Warsztaty towarzyszące ekspozycjom muzealnym:

Ekspozycja:

„HISTORIA GARNIZONU DĘBICKIEGO”

1.Kamuflaż.

Czemu służy? Jak wykorzystywany jest w wojsku? Czyli o złudzeniach optycznych,  i o tym co malarze impresjoniści mają wspólnego z wojskowym kamuflażem.

Zadania dla uczestników:

  • Zaprojektuj mundur miejski, pozwalający ukryć się żołnierzowi w tkance miasta.
  • Analiza elementów i kolorystyki terenu otaczającego muzeum i zaprojektowanie munduru, pozwalającego zakamuflować się w parku muzealnym.

2.Symbolika kolorów

Co znaczy kolor w wojsku? Heraldyka i symbolika barw. czemu służy przekładanie kolorów na graficzny znak? Analiza flagi, proporców, barw pułkowych formacji dębickich pod kontem symboliki barw wojskowych.

  • Kodowanie pejzażu za pomocą graficznych symboli barw.
  • Stwórz własny graficzny kod uwzględniając już istniejącą symbolikę np. rozbudowując paletę kolorystyczną o nowe barwy(dopełniające). Jak można by  zakodować inne kolory za pomocą graficznego znaku
  • Jak powstaje kolor? co to znaczy ze kolory są ciepłe lub zimne, które dostrzegamy najszybciej, jakie znaczenia kulturowe mogą się z nimi wiązać? Co te same kolory znaczą w różnych kulturach ?

Analiza stroju kolegów pod kątem komunikowania jakiś informacji. ( np. o charakterze danej osoby).

Warsztaty związane z tą ekspozycją rozpoczynają się 1 kwietnia 2009 roku i będą stałe.

Ekspozycja:

 „ DZIADEK I WNUK”  

[Robert Berger i Krzysztof Penderecki]

  • Czy muzyka opisuje świat? Czy muzyka  coś przedstawia? Jak możemy wyobrazić sobie muzykę- tworzymy własny zapis partytury, na podstawie wysłuchanego utworu K. Pendereckiego
  • Co to jest sonoryzm ? Poszukiwania dźwięków w otoczeniu. Jak inaczej zapisać dźwięk? Tworzymy graficzne zamienniki nut.
  • Czy  dźwięk ma kolor? Synestezja sztuk i próby tworzenia teorii na temat przekładania dźwięków na barwy. Przykłady malarstwa W.Kandinskiego i partytury K. Pendereckiego

To zajęcia, które przybliżą dzieciom świat muzyki - najbardziej nieuchwytnej i ulotnej ze wszystkich sztuk. Proponujemy niekonwencjonalną formułę oswajania uczniów z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Warsztaty związane z tą ekspozycją rozpoczynają się 1 kwietnia 2009 roku i będą trwały tylko do 10 czerwca 2009 roku

Warsztaty muzealne to propozycja skierowana dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Czas jednego warsztatu ok.: 2.5h (w zależności od tematu i grupy uczestników)

Zajęcia odbywają od wtorku do piątku po uprzedniej rezerwacji.

 Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach co najmniej z 2 dniowym wyprzedzeniem

REZERWACJA:

Tel.014 683 74 28

Zajęcia prowadzi artysta plastyk Anna Pasek

Cena warsztatów: 4 zł od uczestnika - opłata obejmuje koszty materiałów dydaktycznych, pomocy plastycznych, biletów i oprowadzania)

 



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej