Publikacja „Patroni dębickich ulic” będzie miała swoją promocję w czwartek, w czasie wieczoru poetyckiego zaplanowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy na godzinę 17.00. Jest ona bardzo cennym wypełnieniem dotkliwej luki na dębickim rynku wydawniczym. Książka jest wydana z okazji 650-lecia miasta.
- Pomysł takiej książki chodził mi po głowie już od dłuższego czasu – mówi Marzena Kowalska, dyrektor MiPBP w Dębicy. – Wiele miast w naszym regionie i Polsce posiada takie publikacje. Sami czytelnicy zgłaszali potrzebę wydania takiej książki. Cieszę się, że udało nam się doprowadzić sprawę do końca. Dębiczanie powinni wiedzieć kim był patron ich ulicy, szczególnie jeśli chodzi o osoby związane z naszym miastem i regionem.
Niespełna 100 stronnicowa książka została podzielona na dwie części. W pierwszej znajdują się biogramy osób urodzonych w Dębicy lub najbliższej okolicy, zasłużonych dla miasta i regionu, przez wieki tworzących dzieje grodu nad Wisłoką, kształtujących jego oblicze i uczestniczących w jego niepowtarzalnej atmosferze. W tym rozdziale znajdują się biogramy takich osób jak: Roman Banek, Edmund Bojanowski, rodzina Jabłonowskich, Ignacy Lis, Władysław Strumski i inni. Przy każdym biogramie jest zdjęcie patrona ulicy i ewentualnie herbu rodowego.
Znacznie bogatszy jest drugi rozdział książki zawierający biogramy osób powszechnie znanych, zasłużonych dla kultury i sztuki, polityki i gospodarki, nauki. Są to biogramy postaci z polskiej historii. Jedynym obcym nazwiskiem jest biogram Aleksandra Puszkina, znakomitego poety i literata rosyjskiego.
- Biogramy wszystkich patronów umieszczonych w książce zostały przygotowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w oparciu o jej zasoby – wyjaśnia Marzena Kowalska. – Publikacja nie zawiera patronów rond i skwerów. Mam nadzieję, że w następnym wydaniu ksiązki poszerzymy ją o te nazwiska.
Autorami poszczególnych biogramów są pracownice MiPBP: Elżbieta Kędzior, Magdalena Mozgowiec, Agnieszka Czerniecka, Edyta Babicz, Joanna Jezuit i Magdalena Sołtysik-Mądro.
Książka „Patroni dębickich ulic” została wydana w niewielkim nakładzie, jedynie 100 egzemplarzy. Marzena Kowalska tłumaczy, że nie jest pewna zainteresowania czytelników i chciałaby, aby przed wznowieniem pozycji zgłosili oni ewentualne uwagi do biogramów. Czytelnicy tej książki proszeni są również o nadsyłanie posiadanych pamiątek, materiałów itp. dotyczących osób związanych z regionem dębickim w celu poszerzenia i wzbogacenia kolejnego wydania „Patronów dębickich ulic”.
Książkę można będzie kupić w cenie 15 złotych w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy przy ulicy Akademickiej 10. (aj)