Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy rozstrzygnęła konkursy ogłoszone kilka miesięcy temu. Były to konkursy: plastyczny na witraż pod hasłem „Zabytki Dębicy” oraz literacki na „Wiersz o Dębicy”. Oba konkursy zostały zorganizowane z okazji 650. lecia lokacji miasta. W uroczystości ogłoszenia wyników brali udział przedstawiciele samorządowej władzy: Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej, Mariusz Trojan, zastępca burmistrza miasta i Joanna Ożóg, przewodnicząca komisji kultury Rady Miejskiej.
W konkursie poetyckim na „Wiersz o Dębicy” wzięło udział 9 osób, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Nadesłano ogółem 14 wierszy. Jury pracowało w następującym składzie: Martyna Rusin, polonistka, Anna Kipa, polonistka i poetka, Joanna Jezuit, polonistka i bibliotekarka oraz Władysław Czahara, polonista.
Jak stwierdziło jury w swoim werdykcie „poziom artystyczny konkursu był zróżnicowany, wielu utalentowanych twórców napisało wiersze o charakterze egzystencjalnym, chociaż pojawiły się również wiersze o pewnej dozie liryzmu”.
Wyróżnienia przyznano: Karolinie Ćwik za wiersz „Moje miejsce”, Paulinie Olechowskiej za wiersz „Mój zakątek oraz Dominice Kukułce za wiersz „Moje miasto”. Na szczególną uwagę – zdaniem jury – zasługuje Karolina Ćwik i jej duża wrażliwość poetycka. Najmłodszą uczestniczką konkursu była 10. letnia Martyna Szewczyk.
Nie można zapominać o opiekunach młodych twórców. Bez ich pomocy i inspiracji zapewne część prac literackich w ogóle by nie powstała. Opiekunami byli nauczyciele szkolni: Grażyna Tomaszewska, Dorota Dymińska, Elżbieta Zima, Iwona Pelczar-Motyka i Renata Dymek.
Na konkurs plastyczny, w którym zadaniem jego uczestników było wykonanie witrażu o Dębicy, wpłynęło 29 prac. Część z nich nie spełniała jednak wymogów konkursu. I choć były to ciekawe i artystycznie interesujące prace, to jednak jury nie mogło ich oceniać.
Jury pracowało w składzie: Ryszard Kucab, plastyk, kierownik Galerii MOK, Mariola Zając, pracownica Galerii MOK, Marta Chodów, bibliotekarz oraz Marzena Kowalska, dyrektor MiPBP w Dębicy. W ten konkurs także włączyli się nauczyciele plastyki, którzy pomagali uczniom w wykonaniu witraży. Byli to: Elżbieta Pyzik, Danuta Cwiok, Agata Susz-Bieniek, Maria Ochab, Agata Szelest, Roman Przewoźnik.
W kategorii szkól podstawowych I miejsce przyznano Gabrieli Wołowiec, II miejsce Magdalenie Mazur i III miejsce Iwonie Duźniak. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Pociask, Martyna Szewczyk, Paulina Sieradzka i Aleksandra Rodzeń.
W kategorii szkól gimnazjalnych I miejsce przyznano Monice Kupiec, II miejsce Paulinie Ozimek i III – Karolinie Raś. W tej kategorii nie przyznano wyróżnień, gdyż pozostałe prace nie przedstawiały zabytków.
Wszyscy nagrodzeni, wyróżnieni oraz uczestnicy obu konkursów otrzymali dyplomy i ksiązki.
Ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie nagród i wyróżnień poprzedził „Wieczór legend”. Karol Ozga prezentował swoje drugie wydanie dębickich legend. Jego książki były również nagrodami dla uczestników konkursów.(aj)