Kolejne dwa zeszyty wydało Muzeum Regionalne w Dębicy w cyklu własnych publikacji pod tytułem „Dębickie Źródła Historyczne”. Zeszyt numer 2 nosi tytuł „Jerzy Żuławski – poeta i legionista” i jego autorem jest Jan Piotrowski, zeszyt numer 3, to „Jak zostałem oficerem saperem” Edwarda Tylla”. Obie publikacje zostały wydane w tych dniach i są dostępne w sekretariacie Muzeum Regionalnego.
Kilka miesięcy temu Muzeum Regionalne zainaugurowało serię książek historycznych pod wspólną nazwą „Dębickie Źródła Historyczne”. Założeniem serii jest udostępnianie szerszemu gronu czytelników publikacji dotyczących Dębicy i powiatu dębickiego a jednocześnie będących bardzo trudno dostępnymi. Pierwszą publikacją z serii były wspomnienia Henryka Słowińskiego z czasów rabacji pod tytułem „Z krwawych dni”. Jak mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy książeczka została sprzedana w błyskawicznym tempie.
Zeszyt nr 2, to szkic biograficzny dotyczący Jerzego Żuławskiego autorstwa Jana Piotrowskiego, profesora gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły i zarazem dyrektora prywatnego Seminarium Nauczycielskiego im. Królowej Jadwigi. Napisane w 1930 roku i wydane rok później jego rozważania na temat Jerzego Żuławskiego, jako poety i legionisty były niemal niedostępne na dębickim rynku. Jedyny egzemplarz tej książeczki był w posiadaniu Towarzystwa przyjaciół Ziemi Dębickiej, drugi można było przeczytać w bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Trzeci numer serii „Dębickich Źródeł Historycznych”, to wspomnienia kapitana Edwarda Tylla, dowódcy 13 Samodzielnego Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Pt. „Jak zostałem oficerem saperem”. Książeczka obejmująca żołnierskie doświadczenia Edwarda Tylla z okresu 1944-1957 ukazała się dwa lata temu w Jaśle w mikroskopijnym nakładzie. Do Dębicy dotarł tylko jeden egzemplarz tej pozycji. Jej wznowienie przez Muzeum Regionalne zapełnia zatem dotkliwą lukę w piśmiennictwie dotyczącym wojskowości w Dębicy.
Obie książeczki ukazały się w nakładzie 150 egzemplarzy i można je kupić w Muzeum Regionalnym w cenie 10 złotych każda. (aj)
Fot. Andrzej Janiec
|
|