Projekt Europa Miast staje się coraz bardziej popularny w Europie i kolejne miasta zgłaszają chęć w nim uczestnictwa. Tym razem do projektu, którego inicjatorem jest Dębica, przystąpiło miasto Vel’ký Meder ze Słowacji.
Umowę partnerską w imieniu miasta Vel’ký Meder podpisał Burmistrz Ladislav Rudický oraz Paweł Wolicki Burmistrz Dębicy. Przy podpisaniu porozumienia uczestniczyli również Helena Kucseraová – Sekretarz Miasta oraz Attila Tamási, pracownik wydziału promocji, a także Krzysztof Krawczyk – Zastępca Burmistrza i Jan Warzecha – Sekretarz Miasta.
Burmistrz miasta Vel’ký Meder dowiedział się o Europie Miast od władz węgierskiego miasta Kapuvar, które już uczestniczy w projekcie. - Przeanalizowaliśmy założenia programowe i doszliśmy do wniosku, że warto uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – powiedział po podpisaniu umowy partnerskiej burmistrz Ladislav Rudický.
- Teraz to jest wasz projekt, jesteście pełnoprawnym uczestnikiem Europy Miast, od was będzie zależało w jakich aspektach będziemy współpracować - mówił Paweł Wolicki Burmistrz Dębicy, ciesząc się z pozyskania nowego miasta do projektu. Na początek ustalono, że w maju przyszłego roku przedstawiciele Dębicy udadzą się na festiwal odbywający się w Vel’ký Meder.
W Europie Miast uczestniczy obecnie dziewięć miast. Są to: Puurs (Belgia), Muro (Hiszpania),Kapuvár (Węgry), Svishtov (Bułgaria), Carei (Rumunia), Obzor (Bułgaria), Dunaújváros (Węgry) i Vel’ký Meder (Słowacja) oraz Dębica. By projekt mógł odnieść sukces musi w nim uczestniczyć kilkanaście miast z różnych krajów europejskich. Obecnie przedsięwzięcie jest na etapie pozyskiwania nowych członków.
Burmistrz Rudický zadeklarował podjęcie rozmów z miastem w Czechach. – Jeśli miasto to zgodzi się na współpracę podpiszę z nim umowę partnerską w imieniu wszystkich członków projektu – powiedział Ladislav Rudický.
W grudniu Burmistrz Paweł Wolicki udaje się do Brukseli na zaproszenie Mieczysława Janowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego. Mają oni rozmawiać na temat kierunków rozwoju projektu Europa Miast.
Natomiast w ramach projektu, którego inicjatorem jest Dębica, w grudniu b. r. złożone zostaną w Brukseli dwa wnioski o współfinansowanie projektów zatytułowane: „Języki obce jako klucz do integracji europejskiej” oraz „Młodzi ludzie oraz wyzwania środowiska globalnego”.
Miasto Vel’ký Meder, które jako ostatnie przystąpiło do Europy Miast, położone jest pomiędzy Bratysławą a Komarnem, 10 km od przejścia w Medvedove, niedaleko węgierskiej miejscowości Gyor. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi już z roku 1268, gdzie za króla Belu IV nazywała się Villa Meger. Prawa miejskie Vel’ký Meder otrzymał z rąk króla Matiasa Hunyadiho w 1466 roku.
Obecnie miasto zamieszkuje ok. 10 tys. mieszkańców. Od lat 70 XX wieku stało się popularne dzięki basenom termalnym, do których wpompowywana jest z dwóch źródeł woda lecznicza o temperaturze 57o i 68o. Wciąż podnoszona jakość świadczonych usług, rekonstrukcja basenów, modernizacja hoteli powoduje, że miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla szerokiej grupy turystów.