<< powrót na stronę główną dziś jest: 22.12.2024 r.  
 


08.12.2010 - Mikołaj w DK „Mors”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Raport o bezpieczeństwie
27-10-2008

Naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego Roman Rogowski jest już w posiadaniu raportu pod tytułem „Analiza realnego zagrożenia bezpieczeństwa publicznego w Dębicy”. Raport został przygotowany przez Marcina Sabata z firmy VCS Observation w ramach realizacji programu „Bezpieczna Dębica – wspólne działania na rzecz walki z przestępczością” dofinansowanego z rządowego programu ograniczania przestępczości i działań aspołecznych „Razem Bezpieczniej”, koordynowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy wsparciu Komendanta Głównego Policji.

- Niniejsze opracowanie jest analizą informacji dotyczących poziomu bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta Dębicy – pisze we wstępie raportu jego autor Marcin Sabat. – Informacje te pochodzą z dwóch zasadniczych źródeł: statystyk dotyczących przestępstw oraz wykroczeń w latach 2004-2008 dostarczonych przez dębicka policję oraz straż miejską i ankiet dotyczących subiektywnych odczuć mieszkańców miasta. Dokument stanowi jednocześnie syntezę obecnego i oczekiwanego stanu bezpieczeństwa publicznego, oczekiwanego zarówno przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, jak i przez mieszkańców Dębicy. Dokument ma być pomocny władzom miasta przy kreowaniu polityki w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.

Generalnie rzecz biorąc dębiccy stróże prawa nie mają zbyt często do czynienia z przestępstwa o najcięższym gatunku tj. zabójstwa, porwania itp. Zjawiskami najbardziej uciążliwymi dla lokalnej społeczności są wybryki chuligańskie, zakłócanie ciszy nocnej, dewastowanie mienia. Bardzo negatywnie na stan bezpieczeństwa publicznego wpływa fakt istnienia antagonistycznych i wzajemnie zwalczających się środowisk kibiców KS Wisłoki oraz LKS Igloopol. Sama obecność chuliganów w szalikach, grup kibiców maszerujących przez miasto sprawia stan niepożądanego lęku wśród dębiczan. Ze statystyk i ankiet wynika, że problem chuligaństwa (głównie subkultury pseudokibiców) generuje około połowy wszystkich zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa publicznego w Dębicy. Jest to zatem bardzo poważny problem społeczny.

Główne zastrzeżenia dotyczące pracy policji oraz straży miejskiej ze strony mieszkańców miasta dotyczą tego, ze służby te są niewidoczne na ulicach. Nie widać patroli a jeśli nawet pojawia się samochód straży miejskiej lub radiowóz policji, to przejeżdżają one szybko przez ulice miasta.

W końcowej części bardzo obszernego raportu Marcin Sabat formułuje wnioski wynikające z badań, ankiet i statystyk. Ważnym postulatem jest oświetlenie miejsc szczególnie niebezpiecznych. Ciemności nocne bowiem sprzyjają chuliganom i przestępcom. Współgra z tym postulat pojawiający się w wielu wypowiedziach mieszkańców o konieczności zwiększania liczby kamer monitorujących miasto. I choć autor opracowania skłania się ku temu rozwiązaniu, to jednak proponuje, aby wcześniej przeprowadzić audyt mający wykazać silne i słabe strony obecnie działającego systemu monitoringu w Dębicy.

Dużą wagę autor opracowania o bezpieczeństwie w Dębicy przywiązuje do działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży. Nie chodzi mu jednak o tradycyjne pogadanki policjantów czy strażników miejskich, lecz cykl krótkich filmów poglądowych.(aj)



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej