.„Rozmyślania o Panu Herbercie”.
15-10-2008
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy „SZANSA”,
I LO i ZSZ Nr1 w Dębicy serdecznie zapraszają nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego oraz wszystkich zainteresowanych do włączenia się w obchody Roku Zbigniewa Herberta ogłoszonego w 10. rocznicę śmierci poety.
Z tej okazji od września do grudnia 2008 r. realizowany jest projekt Rozmyślania o Panu Herbercie”, dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Dębicy.
Projekt został wyłoniony w trybie konkursowym spośród wielu zgłoszonych do Programu „HERBERT”. Uzyskał on pozytywną opinię formalną i merytoryczną Biblioteki Narodowej pełniącej funkcję Instytucji Zarządzającej projektami poświęconymi twórczości Zbigniewa Herberta.
W programie zaplanowane zostały następujące wydarzenia:
1. Wykłady dla nauczycieli i uczniów:
- „Korespondencja sztuk w poezji Zbigniewa Herberta” – dr Piotr Kołodziej z Akademii Pedagogicznej w Krakowie – 17.10.08 - godz.15.30 – aula I LO w Dębicy
- „Herbert – filozof” – ks. dr Paweł Kochaniewicz dyr. katolickiego LO w Nowym Sączu – 24.10.08 – godz.14.00 – świetlica ZSZ Nr 1
2. Warsztaty dla uczniów – recytatorskie i interpretacyjne – dotyczące poezji Herberta - ZSZ Nr 1 - 21, 28 październik br., 4 listopad br., oraz I LO w Dębicy -15,22 październik br.
3. Wieczór poezji Zbigniewa Herberta - 27-31 październik br. I LO w Dębicy
4. Międzyszkolny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych: Herbert? A kto to jest? - 5-21 listopad br. I LO w Dębicy
5. Podsumowanie i waloryzacja działań zrealizowanych w ramach programu "Herbert" podczas uroczystego spotkania z udziałem władz oświatowych, miasta, powiatu oraz przedstawicieli Sejmu RP. W programie spotkania znajduje się spektakl teatralny zrealizowany na podstawie twórczości Z. Herberta, wernisaż wystawy pokonkursowej oraz rozdanie nagród, (świetlica ZSZ Nr 1).
Obchody Roku Zbigniewa Herberta mają za zadanie upowszechnić wiedzę o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta, spopularyzować jego dorobek oraz rozbudzić wśród młodzieży zainteresowanie poezją współczesną.
|