Harcerze przekazali burmistrzowi Światło Pokoju
19-12-2014
19 grudnia dębiccy harcerze przekazali na ręce burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka oraz jego zastępcy Jarosława Śliwy Beltejemskie Światło Pokoju.
W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski 15 grudnia i przekazywane będzie do 24 grudnia przez harcerzy do poszczególnych województw.
Dębickim harcerzom Światło Pokoju przekazane zostało 17 grudnia z Rzeszowa. Dzień później harcerze zaczęli odwiedzać dębickie urzędy, instytucje i szkoły przekazując dalej Światło. Jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc był Urząd Miejski w Dębicy gdzie Światło Pokoju zostało przekazane burmistrzowi Mariuszowi Szewczykowi i jego zastępcy Jarosławowi Śliwie przez dębickich harcerzy.
„Idea Betlejemskiego Światła Pokoju, która zagościła w Polsce na początku lat ‘90 i od tego czasu jest w naszym kraju pielęgnowana sprawia, że zastanawiamy się nad takimi wartościami jak godność, prawda i tolerancja i stajemy się bardziej wrażliwi na problemy innych ludzi” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez radio i telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy, którzy roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz w Polsce, raz na Słowacji. W pierwszej kolejności trafia do Krakowa i Częstochowy, a skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.
"Przychodząc z Betlejemskim Światłem Pokoju, jak co roku chcemy przekazać, w raz z życzeniami, przesłanie. W tym roku są to słowa "Pokój jest w nas". I tego pokoju życzymy władzom samorządowym miasta u progu nowej kadencji oraz wszystkim mieszkańcom Dębicy - zawsze znajdujmy w sobie pokłady dobra i dzielmy się nim” - mówi Mateusz Cebula komendant Hufca ZHP Dębica, zastępca komendanta chorągwi podkarpackiej ZHP.
Z Polski Światło harcerze przekazują dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.
Sport i baza sportowa miasta
Piękną kartę historii miasta tworzy dębicki sport, jego zawodnicy oraz trenerzy.
Wielka w tym zasługa dwóch największych klubów dębickich, liczącej ponad 100 lat „Wisłoki” Dębica oraz młodszego „Igloopolu” Dębica, który liczy ponad 30 lat.
Przez wiele lat Dębica była stolica polskich zapasów a klub Wisłoka przez lata rozsławiał imię miasta. W latach 70. i na początku lat 80. zapaśnicy tego klubu nie mieli sobie równych w całej Polsce i nie tylko. Zawodnicy Wisłoki zdobyli na Olimpiadach, Mistrzostwach Świata i Europy łącznie 41 medali. Rekordzistą w tym względzie był znakomity zapaśnik stylu klasycznego Kazimierz Lipień, polski zapaśnik wszechczasów. W swojej bogatej karierze zdobył aż 14 medali w w/w imprezach, a jako pierwszy Polak wywalczył w zapasach olimpijskie złoto, w 1976 roku w Montrealu. Tylko nieco mniej utytułowanym zawodnikiem jest jego brat Józef Lipień, zdobywca srebrnego medalu olimpijskiego oraz złotych, srebrnych i brązowych medali Mistrzostw Świata i Europy. Znakomitymi zapaśnikami klubu byli także Jan Michalik, Ryszard Świerad oraz Andrzej Skrzydlewski, zdobywcy wielu medali na zawodach mistrzowskich najwyższej rangi. Nie sposób nie docenić w tym miejscu założyciela sekcji zapaśniczej klubu Wisłoka Ludwika Budzyńskiego oraz wybitnych trenerów sekcji zapasów z okresu jej świetności: Tadeusza Popiołka i Czesława Korzenia.
Józef Lipień odbiera nagrodę
Drugim klubem, którego sportowcy także rozsławiali imię miasta był „Igloopol” Dębica. Klub został założony w 1978 roku i działał w strukturach Kombinatu Rolno-Spożywczego a później Spółki Akcyjnej „Igloopol”. Założyciel klubu Edward Brzostowski, prezes ówczesnego Kombinatu, zostaje w 1983 roku wybrany prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 1990 roku klub piłkarski Igloopol wywalczył historyczny awans do I ligi.
Z tego zespołu wielu piłkarzy zasiliło szeregi reprezentacji kraju, jak Leszek Pisz, Aleksander Kłak, Jacek Zieliński, Sławomir Majak, Jerzy Podbrożny, Tomasz Cebula, Zdzisław Strojek. Później niektórzy z nich grali także z powodzeniem w klubach zagranicznych. W 1992 roku A. Kłak wraz z reprezentacją Polski zdobył w 1992 roku w Barcelonie srebrny medal olimpijski.
Wielkie osiągnięcia miała także sekcja bokserska LKS „Igloopol”. Zawodnicy z tego klubu, m.in. Roman Gotfryd, Dariusz Czernij, Andrzej Rżany, Andrzej Krysiak i inni, dwukrotnie sięgali po tytuł drużynowego mistrza Polski w boksie a także wielokrotnie zdobywali najwyższe laury indywidualnie. Byli także uczestnikami igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy.
W 1988 roku powstała sekcja kolarska „Igloo-Cyklo-Tour” Straszęcin, działająca przez 10 lat. Założyciel a także prezes klubu Andrzej Karasiński, budował siłę drużyny opierając się na własnych wychowankach. Pomagali mu w tym trenerzy Andrzej Ruciński, Henryk Cacała oraz Stanisław Dymek. Spośród wychowanków klubu największe sukcesy, na arenie krajowej jak i międzynarodowej odnosił Piotr Przydział. Był m.in. wicemistrzem świata juniorów na szosie, w drużynie orląt drużynowo i na czas mistrzem Polski, mistrzem Polski seniorów w jeździe indywidualnej na czas i indywidualnym mistrz Polski ze startu wspólnego. Wygrał wyścig dookoła Polski i Wyścig Małopolski. Był uczestnikiem dwóch olimpiad i trzech mistrzostw świata.
Po zmianach ustrojowych i strukturalnych w kraju po 1989 roku wiele klubów sportowych, działających dotychczas w strukturach dębickich firm rozpoczęło działalność na własny rachunek. Doskonała baza sportowa, tj. boiska piłkarskie, hale sportowe, gabinety odnowy biologicznej, oraz kryte lodowisko i kryty basen – inwestycje ukończone przez miasto – do dzisiaj pozwala rozwijać się sportowo dzieciom i młodzieży. Bazę te na co dzień wykorzystują kluby piłkarskie „Wisłoka” Dębica, LKS „Igloopol” – piłka nożna, UKS „Mors” – boks, zawodnicy z sekcji hokejowej UKS „Śnieżka” , z sekcji tenisa stołowego, karate, tenisa ziemnego, piłkarska liga halowa firm dębickich, Klub Olimpijczyka w Dębicy.
Zawodnicy z Międzyszkolnego Klubu Pływackiego „Bobry” coraz wyraźniej zaznaczają swoja obecność w kraju, ustanawiając rekordy Polski w kategoriach młodzieżowych.
Karolina Żak z MKP "Bobry udziela wywiadu telewizyjnego
Fot. Tomasz Rowiński
Dębicka baza sportowa jest jedną z najlepszych na Podkarpaciu. W jej skład wchodzi m.in.kompleks basenów kąpielowych: kryty o wymiarach olimpijskich przy ulicy Piłsudskiego oraz otwarty użytkowany w sezonie letnim przy ulicy Sobieskiego. Dzięki temu miasto było wielokrotnie organizatorem imprez pływackich o zasięgu ogólnopolskim a nawet europejskim.Wkrótce otwarty zostanie aquapark i ośmiotorowy basen o długości 25 metrów. Całość stanowić będzie jeden kompleks sportowo - rekreacyjny służący do organizacji imprez sportowych najwyższej rangi oraz będzie miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta i regionu.
Basen olimpijski w Dębicy. Tutaj Otylia Jędrzejczak ustanowiła swój pierwszy rekord Polski
Fot. Andrzej Janiec
Obiekty sportowe Dębicy są także areną wielu imprez rangi ogólnokrajowej i europejskiej, głównie w takich dziedzinach jak pływanie, piłka nożna, hokej, jazda figurowa na lodzie, zapasy.
Dębica jest także miejscem zgrupowań wielu drużyn sportowych. Treningi odbywają się na dostępnych w mieście boiskach piłkarskich, lekkoatletycznym, kortach tenisowych, boiskach do gry w siatkówkę i koszykówkę. Rangę obiektów sportowych podnosi bliskość Ośrodka Przygotowań Piłkarskich im. Kazimierza Górskiego, w pobliskim Straszęcinie, w którym regularnie odbywają zgrupowania pierwszoligowe kluby sportowe. Wielokrotnie obiekty te wykorzystywała również narodowa drużyna piłkarska.
Z bazy sportowej miasta korzystają także miejskie szkoły w ramach zajęć z wychowania fizycznego i organizowanych zawodów sportowych.
W Dębicy funkcjonują także silna sekcja bilardowa klubu Pino – pierwszoligowego zespołu, którego zawodnicy zdobywają laury na imprezach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Baza
Obiekty sportowo-rekreacyjne w Dębicy
administrowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dębicy
I. Hala basenów i sztucznego lodowiska oraz basenów odkrytych:
1. Adres obiektu: ul. Piłsudskiego 19, 39-200 Dębica
2. Telefon: 0 14 6814210
3. Kierownik obiektu: Zygmunt Derbisz
4. Charakterystyka obiektu:
- pływalnia kryta: basen pływacki o wymiarach: długość – 50 m., szerokość – 21 m. głębokość – 1,80 - 2,40 m.;
basen typu olimpijskiego – niecka posiada homologację Polskiego Związku Pływackiego (Zaśw. nr PZP/78/99)
poza czasem przeprowadzania zawodów na basenie zainstalowany jest pomost wypłycający o głębokości 0,85 m od lustra wody i szerokości 3,00 m na całej długości basenu,
co umożliwia naukę pływania i użytkowanie basenu przez małe dzieci.
basen posiada widownię na 400 miejsc siedzących oraz galerię z miejscami stojącymi (około 200)
- lodowisko sztuczne kryte:
płyta lodowiska o wymiarach: długość – 56 m., szerok. – 26 m., narożniki zaokrąglone łukami o średnicy 8,40 m
przy lodowisku działa wypożyczalnia i ostrzalnia łyżew
lodowisko posiada widownię – trybuny z częściowo zamontowanymi siedziskami
lodowisko posiada szatnie (przebieralnie) ogólne oraz szatnie dla drużyn hokejowych
5. Inne informacje:
Przy lodowisku znajduje się siedziba UKS Śnieżka - sekcja hokeja.
Przy basenie znajduje się siedziba MKP Bobry (tel. 014 6812555).
Na obiekcie w hali basenu działa Kawiarenka Sportowa - napoje, przekąski, TV; sala fitness, sauna.
II. Zespół basenów odkrytych:
1. Adres obiektu: ul. Sobieskiego 14, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6812430
3. Kierownik obiektu:
4. Charakterystyka obiektu: Zygmunt Derbisz
W skład zespołu obiektów wchodzą:
a) basen o wymiarach: długość – 50 m., szerokość – 21 m., głębokość 1,40 – 1,80 m
b) brodzik dla dzieci
c) tereny zielone
d) boisko do siatkówki plażowej
e) kort asfaltowy
5. Inne informacje: W sezonie działa przy obiekcie mini-bufet.
III. Zespół obiektów sportowych przy ul. Kościuszki 32:
1. Adres obiektu: ul. Kościuszki 32, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 681418
3. Kierownik obiektu: mgr Kazimierz Sak tel. 14 681 41 81
4. Charakterystyka obiektu:
W skład zespołu obiektów wchodzą:
a) hala sportowa o wymiarach 34,50 x 22 m z zapleczem sanitarno-szatniowym
b) boisko piłkarskie z bieżnią
c) kort tenisowy z nawierzchnią ze sztucznej trawy
d) boisko do koszykówki
e) tor do jazdy na łyżworolkach
5. Inne informacje: W hali sportowej znajduje się siłownia.
IV. Zespół Stadionów Piłkarskich przy ul.Piłsudskiego:
1. Adres obiektu: ul. Piłsudskiego, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6776140 (telefon w Domu Sportu),
3. Obiekt czynny: cały rok
4. Charakterystyka obiektu:
a) stadion piłkarski: pełnowymiarowy stadion piłkarski z trybunami na około 8000 miejsc, ogrodzeniem płyty piłkarskiej, spikerką i sanitariatami,
b) stadion treningowy: pełnowymiarowy stadion piłkarski z trybuną na około 100 miejsc,
c) stadion lekkoatletyczny w budowie - administrowany przez Szkołę Nr 5 w Dębicy.
V. Dom Sportu:
1. Adres obiektu: ul. Sportowa 26, 39-200 Dębica
2. Telefon: 014 6776140, 014 6776141
3. Charakterystyka obiektu:
W obiekcie znajduje się:
a) duża hala o wymiarach 44,90 x 23,70 m. z trybunami dla publiczności na 1500 miejsc
b) mała hala do siatkówki i koszykówki o wymiarach 23,50 x 12,00m
c) sala gimnastyczna o wymiarach 14,60 m x 12 m
d) sala bokserska o wymiarach 11,90 m x 12 m
e) siłownia
f) pomieszczenia do odnowy biologicznej + sauna
g) pomieszczenia inne – biurowe, wykładowe,
5. Inne informacje:
W Domu Sportu znajduje się również:
- siedziba Dyrektora MOS i R
telefon/fax: 014 6776140; 014 6776141
- siedziby dębickich Klubów Sportowych i UKS-ów:
a) LKS IGLOOPOL Dębica
b) Klub Olimpijczyka
c) Dębicki Klubu Karate Kyokuschin
d) UKS "MORSY" - Młodzieżowa Sekcja Boksu
e) UKS "DWÓJKA" - sekcja tenisa stołowego, prowadzi w obiekcie zajęcia treningowe oraz rozgrywa mecze mistrzowskie.
Od października do marca w piątki i soboty (godziny popołudniowe) rozgrywane są mecze drużyn w ramach Piłkarskiej Ligi Halowej Firm Dębickich.
Na obiekcie działa Kawiarnia Enigma - napoje, przekąski, dania gorące.
Godziny otwarcia lodowiska
pon.- czw.: 8.00 – 15.00 (ostatnie wejście na obiekt 13.30) i 18.00 – 20.00 (ostatnie wejście 18.30)
piątek: 8.00 – 15.00 (ostatnie wejście na obiekt 13.30) i 18.00 – 21.00 (ostatnie wejście 19.30)
sob.,niedz.: 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście na obiekt 18.30)
Informujemy, że w okresie ferii zimowych, od 15 do 28.02.2010r.
lodowisko czynne w dni powszednie w godz. 10.00 - 20.00, w soboty i niedziele w godz. 12.00-20.00
Godziny otwarcia basenu
pon.- piąt.: 9.00 – 15.00 (ostatnie wejście na obiekt 13.30) i 17.00 – 22.00 (ostatnie wejście 20.30)
sob.,niedz.: 12.00 – 20.00 (ostatnie wejście na obiekt 18.30)
W związku z przejściem na system elektroniczny obsługi klienta, czas pobytu na obiekcie wynosi 70 min. Po przekroczeniu tego czasu, co 6 min pobierana jest opłata 0,50zł do biletu normalnego i 0,30zł do biletu ulgowego.
Rozkład czasu pracy kompleksu boisk sportowych „Orlik”
I. Okres - od 1 listopada do 31 marca
1. Boiska 8 00 – 20 00 (w soboty i niedziele oraz dni wolne od pracy do zmierzchu)
2. Pomieszczenia szatniowo – sanitarne pon. - pt. 1200 - 2000
sob.i ndz. oraz dni wolne od pracy - nieczynne
3. Instruktor sportu godz. 1200 - 2000
4. Oświetlenie boisk - w godzinach pracy instruktora sportu (wg potrzeb)
II. Okres - od 1 kwietnia do 31 października
1. Boiska godz. 800 - 2100
2. Pomieszczenia szatniowo – sanitarne pon. – pt. 1200 - 2000
sob. i ndz. oraz dni wolne od pracy – nieczynne
3. Instruktor sportu godz. 1200 - 2000
4. Oświetlenie boisk w godzinach pracy instruktora sportu (wg potrzeb)
Za organizację imprez sportowych organizowanych przez Miasto Dębica odpowiedzialni są Instruktorzy Sportu (telefon: 014 6776140 wewn. 14).
Są to:
1. Miąsik Tadeusz
2. Puzio Waldemar
3. Celejewski Marek
Kluby Sportowe
Klub Sportowy "Wisłoka"
ul.Parkowa 1
Tel. 014 681 38 03 (sekcja piłki nożnej)
Tel. 014 681 38 01 (sekretariat klubu)
www.wisloka.debica.net.pl
Ludowy Klub Sportowy "Igloopol"
ul.Sportowa 26
Klub turystyki konnej - azyl dla koni "BRZOZOWE RANCZO"
ul. Wielopolska 207a
tel. 0 603 66 99 16
|