<< powrót na stronę główną dziś jest: 3.06.2023 r.  
 


27.12.2007 - Światło Betlejemskie w magistracie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności / Jarmark Wielkanocny w Dębicy

Jarmarki dębickie – powrót do naszych tradycji
28-03-2014

Zastępca Burmistrza Miasta Dębicy Jerzy Gągała serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w organizowanym przez Urząd Miejski w Dębicy, dwudniowym Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia br. na dębickim Rynku.

Aby zwrócić  szczególną uwagę na nasze bogate tradycje i zwyczaje wielkanocne w czasie trwania  kwietniowej edycji jarmarków, Jerzy Gągała ogłosił  konkurs  pt.   „Najpiękniejsza pisanka Dębicy – Wielkanoc 2014” do udziału, w którym zachęca dzieci w każdym wieku jak i dorosłych.  Poprzez to działanie  pragniemy zwrócić szczególną uwagę  dzieci i młodzieży na przywiązanie do zwyczajów i tradycji  związanych z obchodami świąt Wielkiej Nocy – podkreśla Jerzy Gągała.

Głównym celem pomysłodawcy i koordynatora Jarmarku Wielkanocnego Jerzego Gągały   jest  nie tylko odtworzenie pięknej tradycji dawnych jarmarków kupieckich ale przede wszystkim  nawiązać  do dawnych obyczajów  wielkanocnych, zwłaszcza  do  staropolskiego zwyczaju ręcznego malowania pisanek.

Dziś nie każdy pamięta, że wielkanocne pisanki były zawsze symbolem sympatii, a nawet gorącego uczucia. Kawaler obdarowywał nią wybrankę swego serca licząc na ciepłe przyjęcie i taki sam prezent dla siebie. Malowanymi jajkami obdarowywano również członków rodzin, przyjaciół, by okazać im w ten sposób swą sympatię i życzliwość . To piękny zwyczaj, który warto przypomnieć zwłaszcza młodszemu pokoleniu i którego warto przywrócić w naszych środowiskach - zachęca Jerzy Gągała

Szczegółowe informacje dotyczące organizowanych Jarmarków dębickich oraz konkursu wielkanocnego pt.   „Najpiękniejsza pisanka Dębicy – Wielkanoc 2014” na www.debica.pl oraz  na portalu Facebook:  www.facebook.com/jarmarki.debickie

               
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej