<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.03.2024 r.  
 


10.02.2009 - Burmistrz odebrał od ministra promesę
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Patroni dębickich ulic
18-07-2008

Takiej publikacji jeszcze w Dębicy nie było! Takie publikacje rzadko zdarzają się w kraju! Pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy przygotowują niezwykle interesujące wydawnictwo dotyczące patronów miejskich ulic.

Książka ukaże się jesienią tego roku i będzie obejmowała przeszło 70 osób.
Wstępny tytuł książki brzmi: „Patroni dębickich ulic” – Tytuł może się jeszcze zmienić, ale wydaje nam się, że jest on odpowiedni do charakteru tej publikacji – mówi Marzena Kowalska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Szefem zespołu przygotowujące te publikację jest Barbara Kędra. Prócz niej nad ksiązką pracują: Magdalena Mózgowiec, Joanna Jezuit, Agnieszka Czemecka i Marzena Kowalska.
 
Z ponad 200 dębickich ulic przeszło 70 posiada swojego patrona. Niektórzy z nich, to postacie historyczne, mające znaczenie dla całej Polski: Chopin, Piłsudski, Paderewski, Witos, Grottger, Krasiński, Kraszewski itd. Inne ulice mają za swoich patronów lokalne postacie historyczne: Ignacego Lisa, Banka, Skarbka-Borowskiego, Lutaka, Strumskiego. O ile w pierwszej grupie nie ma większych problemów ze sporządzeniem biogramu, gdyż informacje na temat znanych postaci historycznych: literatów, artystów, polityków, działaczy gospodarczych itp., można bez większych problemów znaleźć w książkach czy w internecie.
 
Gorzej jest w przypadku drugiej grupy patronów. Nie są oni na tyle znani, aby trafili do wysokonakładowych książek. Informacje o nich można znaleźć w gazetach, książkach wydanych w bibliofilskich nakładach, incydentalnych broszurach. Pozbieranie rozsianych w różnych publikacjach informacji jest bardzo żmudną pracą. – Unikamy przy tym opierania się na przekazach ustnych – wyjaśnia Marzena Kowalska. – Chcemy uniknąć nierzetelnych przekazów, błędów w pamięci ludzkiej. Nie chcemy nikogo skrzywdzić krytycznymi uwagami na temat jego działalności formułowanymi przez ludzi żyjących, ale nieprzychylnych mu. W niektórych przypadkach zbyt krótki dystans historyczny powoduje, że przekazy ustne są zbyt emocjonalne, mniej racjonalne. Brakuje dystansu czasowego dla rzetelnej oceny.
 
Wielu dębiczan mieszkających przy ulicach mających za swoich patronów lokalne postacie historyczne nie bardzo wie kim oni byli, jakie mieli znaczenie dla Dębicy, czy się zasłużyli dla miasta nad Wisłoką. A wiedzieć powinni, choćby z poczucia patriotyzmu lokalnego.
„Patroni dębickich ulic” mają być publikacją naukową wydaną z okazji 650. lecia lokacji miasta. Każdy biogram opatrzony będzie przypisami, powołaniem się na źródła, odesłaniem do szerszej informacji. Dębiczanie będą mieli w ten sposób okazję przeczytać znacznie więcej o interesującej ich postaci i poszerzyć zakres swojej historycznej wiedzy.
 
Postaci historyczne o dużym dorobku artystycznym czy politycznym będą miały biogramy liczące nawet po 2 strony w książce. Inni, patroni dębickich ulic o lokalnym znaczeniu, będą mieli znacznie mniej opisu. – Nie wartościujemy w ten sposób tych ludzi. Różnice wynikają z braku materiałów źródłowych i mniejszej ważności danej postaci – tłumaczy Marzena Kowalska.
 
Szefowa Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy powiedziała nam, że już dziś jest spore zainteresowanie publikacją na temat patronów dębickich ulic. Na razie przewidywany jest nakład w wysokości 200 egzemplarzy. – Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby ten nakład zwiększyć. Zależeć to jednak będzie od liczby chętnych – mówi Marzena Kowalska. (aj)


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej