<< powrót na stronę główną dziś jest: 11.09.2024 r.  
 


12.06.2012 - „Tato podaj! Mamo strzelaj”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Drabik dla dzieci
14-05-2008

Z dziećmi z dębickich przedszkoli i szkół podstawowych spotkał się krakowski literat Wiesław Drabik. Jest on autorem ponad 90 książeczek dla dzieci i kilkudziesięciu rymowanek i rysunkowych zagadek. Przyjechał na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Autor bardzo popularnych książeczek dla małych dzieci urodził się w Krakowie w 1956 roku. Jako porządny Krakus nauki pobierał w Krakowie. Zaczął od przedszkola, szkołę podstawową, technikum mechaniczne i edukację zakończył na Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskując zaszczytny tytuł magistra inżyniera chemika. Potem pracował w różnych miejscach, zajmując ważne i mniej ważne stanowiska, ale nie to było mu widać pisane.

Jak wspominał na spotkaniu w dębickim Domu Kultury „Mors” z dziećmi z młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 5 pewnego razu jego córka poprosiła go aby napisał jej do szkoły wiersz o wiośnie. – Napisałem, córka dostała piątkę. Ten wiersz przeczytał jeden z krakowskich wydawców. Od niego nie dostałem oceny, ale propozycję napisania krótkiej książeczki dla dzieci. I tak powstał mój debiut literacki: „Bajka o Smoku Kraku i o tym, jak powstał Kraków”. A potem, to już poszło bardzo szybko – opowiadał dzieciom Wiesław Drabik.

Oczywiście na spotkanie w Dębicy Wiesław Drabik przywiózł swoje książeczki. Niektóre z nich czytał proponując dzieciom zabawę polegającą na odgadywaniu przez nie rymów. Za dobrze udzieloną odpowiedź dzieci otrzymywały drobny prezencik w postaci zakładki do książki – oczywiście zakładki Wiesława Drabika. Trzeba dodać, że zgadywanie rymów z książeczek krakowskiego autora przychodziło dzieciom bardzo łatwo, gdyż były one im znane z wcześniejszej lektury.

Po spotkaniu w DM „Mors” Wiesław Drabik odwiedził dzieci w Żyrakowie i wrócił do Dębicy na kolejne spotkanie z przedszkolakami w DK „Śnieżka”.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej