<< powrót na stronę główną dziś jest: 27.09.2023 r.  
 


27.05.2009 - Dębica stawia na rodzinę
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Oszlifują talenty
11-01-2008

Domu Kultury „Śnieżka” Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy kieruje ofertę artystyczno – edukacyjną dla dzieci, młodzież i dorosłych. Osobom chcącym realizować swoje pasje kierownictwo „Śnieżki” zapewnia profesjonalną opiekę pedagogiczną i artystyczną.

Ofertę rozpoczynają I Międzypowiatowe Konfrontacje Teatralno – Muzyczne „Spotkajmy się – Otwarta Scena Dla Ciebie”. Oferta skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest Wydział Edukacji, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy.

- Zapraszamy teatry, zespoły muzyczne, wokalistów, kabarety działające w szkołach i placówkach kultury powiatu dębickiego, ropczycko – sędziszowskiego, mieleckiego do udziału w całorocznym cyklu konfrontacji teatralno – muzycznych – mówi Jan Michalak, kierownik DK „Śnieżka”.

Od lutego do grudnia 2008 roku Dom Kultury „Śnieżka” udostępnia scenę i salę widowiskową do prezentacji działań artystycznych. W ten sposób kierownictwo „Śnieżki” chce pomóc w dalszym rozwoju artystycznym, a także pokazać szerszej publiczności osoby uprawiające różne formy sztuki. Organizatorzy zapewniają zespołom artystycznym scenę oraz salę widowiskową do własnej dyspozycji w określonym terminie i czasie ustalonym w karcie zgłoszenia.

- Występy będą formą konfrontacji w konwencji konkursowej – mówi Michalak. -  Prezentacje będą oceniane przez jury amatorskie (widownia), jak również jury profesjonalne – aktorzy, muzycy, reżyserzy. Wyniki konfrontacji w odpowiednich kategoriach będą uhonorowani nagrodami, ufundowanymi przez Urząd Miejski w Dębicy i Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz sponsorów.

Finał, w którym wystąpią laureaci, odbędzie się w grudniu 2008 roku w Domu Kultury „Śnieżka”. Konfrontacje te będą dla młodych ludzi świetnym sprawdzianem przed występami na ogólnopolskich i międzynarodowych scenach.

Dom Kultury zapewnia opiekę techniczną, akustyka, oświetleniowca, opiekę artystyczną, konsultacje reżyserskie, pomoc przy budowie scenografii, zapewnia reklamę i ewentualną prezentację na profesjonalnej scenie teatralno – muzycznej.

Kolejną ofertą jest Młodzieżowa Galeria Sztuki rozpoczynająca swoją działalność w Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy, w ramach której będą się odbywały warsztaty rysunku i malarstwa. Oferta skierowana jest dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, studentów uczelni wyższych i dorosłych, którzy pasjonują się tymi dziedzinami sztuki. Zajęcia prowadzone będą w małych grupach przez artystów plastyków, pedagogów z wieloletnim doświadczeniem, Grażynę Jałowiec oraz Wacława Jałowca, których prace można oglądać i podziwiać w wielu galeriach w Polsce i za granicą. Warsztaty pozwolą rozwinąć wrażliwość młodych ludzi i umiejętności plastyczne, poznać różnorodne techniki rysunku i malarstwa. Przygotowują również do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie artystyczne o kierunkach artystyczno – pedagogicznych, lub wydziały architektury, architektury krajobrazu.Proponowane tematy zajęć to studium przedmiotu, studium postaci, martwa natura, kompozycja plastyczna, perspektywa. Dodatkowe propozycje to letni plener malarski, wyjazdy na wystawy, spotkania ze sztuką, możliwość eksponowania własnych prac w miejscowej galerii. Uczestnicy spotkań będą musieli pokryć część materiałów potrzebnych do pracy.

Trzecią propozycją jest Dębicka Scena Poezji i Recytacji. Oferta skierowana do uczniów gimnazjów i szkół średnich, oraz osób dorosłych. Przygotowuje do udziału w konkursach recytatorskich i egzaminów na wyższe uczelnie artystyczne. W programie nauki: podstawy aktorstwa, dykcja, ruch sceniczny, interpretacja  i recytacja tekstu, analiza tekstu. Zajęcia prowadzone będą przez zawodowych aktorów.

Kolejną ofertą „Śnieżki” dla mieszkańców Dębicy jest Studium Śpiewu Klasycznego Młodzieżowej Akademii Sztuki Wokalno – Aktorskiej. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół średnich i dorosłych przygotowująca wokalistów śpiewu klasycznego.

- Przygotowujemy do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie - wydziały wokalno-aktorskie – mówi Jan Michalak. - W programie są zajęcia z emisji głosu, podstawy  śpiewu klasycznego, dykcji, nauki  repertuaru i interpretacji, możliwości  prezentacji swoich umiejętności w recitalach i z orkiestrami symfonicznymi. Dajemy także możliwość konsultacji u profesorów akademickich wydziałów wokalno – aktorskich.

Zajęcia prowadzone będą przez śpiewaków operowych: Alicję Płonkę (sopran) i Jana Michalaka (bas). Szczegółowe informacje można uzyskać w Domu Kultury „Śnieżka”, ul. Bojanowskiego 18, 39-200 Dębica, tel. 014 670 31 67, a także na stronie internetowej www.dksniezka.mokdebica.pl

Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Integracji organizacji kulturalnych w mieście
  • Organizacji przedsięwzięć kulturalno - oświatowych


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej