<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.03.2024 r.  
 


20.03.2011 - Na scenie towarzyszył im uśmiech
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dzień Pracownika Socjalnego
28-11-2007

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony 21 listopada jest świętem wszystkich pracowników pomocy społecznej. O jego randze świadczy fakt, iż w 1996 r. sformalizowano to święto wprowadzając do ustawy o pomocy społecznej zapis ustanawiający "21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego”.

- Okazuje się, że 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości a życzliwość to jedna z cech, jaką muszą posiadać osoby pracujące w pomocy społecznej – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor MOPS w Dębicy. Ponadto 21 listopada 1989 r. w miejscowości Charzykowy odbyło się pierwsze spotkanie pracowników pomocy społecznej z Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręgą – Piasek.

Podczas tego spotkania stwierdzono, że w okresie transformacji ustrojowej, pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych, niepełnosprawnych, ale również pomoc ubogim, bezrobotnym i bezdomnym. Wtedy padła również propozycja przejęcia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spraw pomocy społecznej ( były one wówczas w gestii Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej) oraz opracowanie projektu nowej ustawy o pomocy społecznej i padła propozycja utworzenia wyspecjalizowanych placówek - ośrodków pomocy społecznej.

- Jako Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej funkcjonujemy już 17 lat – mówi Kędzior. - Zadania naszego Ośrodka określa statut, ustawy oraz akty wykonawcze do ustaw.

Do zadań MOPS należy między innymi:

- wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka,

- podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integrację ze środowiskiem,

- udzielanie pomocy w formie dodatków mieszkaniowych,

- udzielanie pomocy w formie świadczeń rodzinnych i zaliczek alimentacyjnych,

- prowadzenie postępowań wobec dłużników alimentacyjnych, ( ile odebrano praw jazdy)

            W bieżącym roku z różnego rodzaju świadczeń z pomocy społecznej korzysta 5609 osób z 1791 rodzin. Szacuje się, że jest to ponad 11 procent społeczeństwa naszego miasta.  Z dodatków mieszkaniowych korzysta 1 125 rodzin. Ze świadczeń rodzinnych w okresie zasiłkowym 2006/2007 korzystało 4027 dębickich rodzin.

Poza pomocą finansową MOPS oferuje także mieszkańcom Dębicy pomoc rzeczową i usługi. Pomoc rzeczowa realizowana jest poprzez Magazyn rzeczy używanych. Pozyskiwane do niego są: odzież, obuwie, sprzęt AGD, RTV, meble, itp.

W porozumieniu ze Stowarzyszeniem „Ad Astram” z Banku Żywności w Rzeszowie sprowadzana jest do Magazynu MOPS żywność, która trafia do osób potrzebujących. Świadczona jest także pomoc w formie usług opiekuńczych etatowych, specjalistycznych i sąsiedzkich świadczonych osobom samotnym, chorym, które z powodu wieku, schorzenia, niepełnosprawności lub innych przyczyn wymagają pomocy osoby drugiej, a rodzina nie może im tej opieki zapewnić. Ogółem z pomocy w tej formie w Dębicy korzysta 166 osób.

- Pomoc usługową świadczymy również w naszym Domu Dziennego Pobytu – dodaje Kędzior. - Spełnia on ważną funkcję, gdyż kompleksowo zaspokaja potrzeby ludzi starszych, aktywizuje ich, organizuje im czas wolny, zapewnia terapię nie odrywając podopiecznych od środowiska lokalnego.

Do Domu Dziennego Pobytu obecnie uczęszcza 23 osoby, w tym 17 kobiet
i sześciu mężczyzn w przedziale wiekowym od 52 - 85 lat. Osoby niepełnosprawne z zaburzeniami psychicznymi otrzymują pomoc
w Środowiskowym Domu Samopomocy, który znajduje się w naszych strukturach od 2000 roku. Podstawowym jego zadaniem jest podtrzymywanie naszych uczestników w dobrej kondycji psychofizycznej i rozwijanie
ich umiejętności poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych. Obecnie do ŚDS uczęszcza 28 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej