<< powrót na stronę główną dziś jest: 16.04.2024 r.  
 


18.03.2008 - Olimpiada na Olimpie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

75 lat dębickiego „Mechanika”
24-04-2014

24 kwietnia mszą świętą o godz. 10.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Dębicy rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe 75 lat działalności dębickiego „Mechanika” – Zespołu Szkół nr 1 w Dębicy. W uroczystości której dalsza część odbywała się w budynku szkoły przy ulicy Rzeszowskiej wzięli udział Mariusz Trojan i Jerzy Gągała -zastępcy burmistrza Dębicy.

Dębicki „Mechanik” zainaugurował działalność  w 1938 r. Z inicjatywy  ówczesnego starosty powiatu dębickiego Kazimierza Ringa, inspektora Leona Grabowieckiego  oraz burmistrz miasta prof. Michała Staronia  zostało utworzone Towarzystwo Powiatowej Szkoły Mechanicznej w Dębicy, którego celem stała się budowa szkoły, której uruchomienie miało zaspokoić potrzeby rozwijającego się przemysłu w Centralnym Okręgu Przemysłowym, który potrzebował kadry wykwalifikowanych pracowników. Budowę szkoły w której powstaniu miał również duże zasługi ówczesny ambasador RP w Londynie hr. Edward Raczyński (przekazał teren pod budowę szkoły i materiał  na jej wybudowanie)  rozpoczęto 30 lipca 1938 roku. Projekt budowy opracowali architekci ze Lwowa, a pracami budowlanymi kierował inż. arch. Bronisław Błasiak z Dębicy. Działalność dydaktyczną Prywatna Męska Szkoła Mechaniczna Towarzystwa Powiatowej Szkoły Mechanicznej w Dębicy zainaugurowała 3 września 1938 roku. Pierwszym dyrektorem został emerytowany wojskowy kpt. Józef Nowak. W trzech oddziałach pierwszej klasy 3 września 1938 roku naukę rozpoczęło wówczas ponad 100 uczniów.

Dzisiejsza uroczystość 75 - lecia dębickiego mechanika rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po jej zakończeniu uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście przeszli do budynku szkoły gdzie odbywały się dalsze obchody jubileuszu szkoły.

Specjalnie na tę okazję do Dębicy przyjechała wicewojewoda Województwa Podkarpackiego Alicja Wosik. W swoim wystąpieniu zachęcała młodych ludzi do zdobywania doświadczenia zawodowego nawet jeśli wiąże się to z koniecznością wyjazdu za granicę.

Dla młodego człowieka wyjazd z kraju to ogromna szansa. Dla zdobycia doświadczenia zawodowego, poznania innych technologii i zdobycia kapitału – mówiła Alicja Wosik. Wyjeżdżajcie i wracajcie tutaj budować swoje domy, zakładać rodziny i rozwijać firmy korzystając z tej wiedzy którą tam będziecie zdobywać.

Jak bardzo potrzebne jest doświadczenie zawodowe podkreślał biskup Andrzej Jeż.

Kiedyś budowałem piec kaflowy – mówił do zebranych na sali gimnastycznej w dębickim “Mechaniku” uczestników uroczystości. Ale ponieważ nie bardzo wiedziałem jak to poprawnie zrobić budowałem i rozbierałem go kilka razy. Gdybym miał okazję zobaczyć jak robią to mistrzowie w tym fachu poszłoby mi o wiele szybciej i lepiej. W życiu nie tylko zawodowym ważni są mistrzowie od których trzeba się uczyc.

Biskup nawiązał w ten sposób do patrona “Mechanika”, którym jest Jan Paweł II.

Człowiek w swoim życiu powinien naśladować swoich mistrzów. Czasem wydaje mu się, że wiele rzeczy może znać lepiej niż oni i bardzo szybko okazuje się, że to nieprawda. I w życiu, w rodzinie pojawiają się problemy, których nie da się zostawić za drzwiami. One będą z człowiekiem wszędzie – w szkole, w firmie – mówił biskup Jeż nawiązując do nauki Jana Pawła II.

 

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej