<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.04.2024 r.  
 


12.11.2009 - Uroczyste obchody Święta Niepodległości
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

„Sny niespełnione powstaną z mogił"
13-09-2013

11 września br. w Domu Kultury „Mors” wystąpiła młodzieżowa grupa Safo z patriotycznym programem „Sny niespełnione powstaną z mogił".

W dniu 11 września br. Grupa Safo przedstawiła po raz kolejny wzruszający program artystyczny  „Sny niespełnione powstaną z mogił” w reżyserii  Pani Izabeli Ceglarz. Przedstawienie powstało w hołdzie  Żołnierzom Wyklętym i było wystawione już 10 lipca br. na dębickim rynku podczas uroczystości odsłonięcia obelisku upamiętniającego żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym trzech z oddziału leśnego Narodowych Sił Zbrojnych Jana Stefki „Mściciela”, straconych na dębickim rynku 10 lipca 1946 roku. Spektakl Grupy Safo niesie ogromny ładunek emocjonalny i zawiera  treści o trudnym okresie w historii powojennej Polski, co powoduje, że znajduje szeroką grupę odbiorców. Tym razem zaadresowany został do młodzieży z dębickich liceów i gimnazjów. Młodzi ludzie, którzy tłumnie przybyli na spektakl, nie kryli wzruszenia po jego obejrzeniu.

Honorowym gościem, który przybył na przedstawienie, był świadek tamtych dramatycznych czasów, Franciszek Batory, brat Józefa Batorego, członka organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Opowiedział on  o losach swojej rodziny, głównie o swoim bracie, który znalazł się wśród siedmiu zamordowanych na Mokotowie „Żołnierzy Wyklętych”. Józef Batory ps. „Argus” już od wczesnych lat działał na rzecz ojczyzny. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, a w czasie okupacji niemieckiej był oficerem łączności Obwodu AK Kolbuszowa. Kiedy do Polski wkroczyła Armia Czerwona, Batory działał w Zrzeszeniu Wolności i Niezawisłość (WiN). To właśnie za tę działalność Batory 60 lat temu wraz z sześcioma pozostałymi członkami kierownictwa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN został stracony strzałem w tył głowy.

Podczas spotkania wystąpił także  historyk Maciej Małozięć, który przedstawił  krótki zarys historii oraz biografię Łukasza Cieplińskiego, jednego z  Żołnierzy Wyklętych, który również został stracony  1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu.

Występ dębickiej młodzieży spotkał się z ogromnym aplauzem. Po zakończeniu przedstawienia Mariusz Trojan, Zastępca Burmistrza Miasta złożył podziękowania na ręce Izabeli Ceglarz za przygotowanie programu artystycznego. Wręczył także młodym artystom  dyplomy i złożył wyrazy uznania za zaangażowanie i udział w licznych inicjatywach kulturalnych, patriotycznych i religijnych, organizowanych w Dębicy oraz za krzewienie kultury i historii naszego kraju i regionu.

 



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej