<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.04.2024 r.  
 


16.03.2007 - Dzień Otwarty Akademii Ekonomicznej
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

150 lat temu... - Rocznica Powstania Styczniowego 22 stycznia 1863 r.
24-01-2013

W kościele Św. Jadwigi 22 stycznia została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji ofiar powstania. Powstanie Styczniowe było dramatyczną odpowiedzią na narastający terror zaborcy rosyjskiego.

W tym miesiącu upływa 150 lat od tamtych wydarzeń. Społeczność naszego miasta na przestrzeni tych lat pamiętała o tym wydarzeniu. W 1913 roku (czas zaborów) młodzież dębickiego gimnazjum i społeczeństwo dokładnie w 50 rocznicę wybuchu powstania postawiło pamiątkowy krzyż na grobie jednego z powstańców, którego odsłonięcie i poświęcenie poprzedziła msza w kościele Św. Jadwigi sprawowana przez proboszcza Ks. Eugeniusza Wolskiego. Umiejscowienie obecnego krzyża, prawdopodobnie związane jest z rokiem 1972 kiedy to 1 listopada ks. Stanisław Zając dokonał poświęcenia zrekonstruowanego krzyża powstańczego. Brakuje zapisów dotyczących losów tegoż krzyża od roku 1913 do 1972. Według pewnych przekazów mogiły powstańców znajdowały się w pobliżu grobu Dominika Reya, obecnie znajdują się tam zupełnie inne groby. Być może krzyż został przeniesiony z mogiły w pobliże kaplicy i stąd to ponowne poświęcenie. Niemniej trzeba oddać szacunek poprzednim pokoleniom, które rozumiały znaczenie tego dramatycznego zrywu powstańczego. Nowym krzyżem (stary zupełnie się rozpadł) włączyliśmy się w ciąg historii mieszkańców naszego miasta pamiętających o Bohaterach 1863 roku, aby w ten sposób podtrzymać pamięć o odległym, ale ważnym dla Polski wydarzeniu. Po zakończeniu mszy nastąpił przemarsz na Stary Cmentarz,  gdzie został odsłonięty i poświęcony krzyż upamiętniający ten tragiczny dla naszego Narodu czas. Inicjatywa ufundowania i poświęcenia nowego krzyża powstańczego wypłynęła ze środowiska I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy.  

Wśród zgromadzonych pocztów sztandarowych hołd bohaterom oddali m.in.: Starosta Powiatu Dębickiego Władysław Bielawa, Zastępca  Burmistrza Mariusz Trojan, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Stanisław Leski, nauczyciele i uczniowie szkół dębickich oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.


Archiwum Radia RDN

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej