<< powrót na stronę główną dziś jest: 24.04.2024 r.  
 


13.08.2009 - Umowa na budowę kanalizacji podpisana
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Hamlet w podwodnym świecie lalek
03-02-2011

Miejski Ośrodek Kultury i Walny Teatr zapraszają na dębicką premierę „Hamleta” Williama Shakespeare’a. Niecodzienna inscenizacja z użyciem marionetek podwodnych i lalek bunraku wystawiona zostanie na deskach Domu Kultury „Śnieżka” 4 marca. Dzień później odbędą się warsztaty teatralno – lalkarskie prowadzone przez Adama Walnego.

Walny - Teatr powstał w roku 1999 r. z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. W Dębicy gościł już kilkukrotnie. Pierwszy raz ze spektaklem pt. „Misterium Narodzenia”, wystawionym w DK „Mors” i DK „Śnieżka”. Była to sztuka w konwencji średniowiecznego ludowego misterium, oparta o tekst biblijny,  z użyciem różnego rodzaju marionetek, pacynek, kukieł i pałub. Kolejne inscenizacje miały miejsce podczas Jubileuszowych Dni Dębicy w 2008r. na płycie Rynku. Publiczność mogła wtedy zobaczyć „Motyla”, czyli wybór najlepszych etiud sztuki lalkarskiej inspirowanych mitami i opowieściami biblijnymi, które powstały pod koniec lat 90.
w Laboratorium Lalki przy Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku oraz „Prometeusza”, na motywach Ajschylosa, spektakl przygotowany przez Walny Teatr i grupę Avis, łączący teatr żywego aktora z teatrem lalki i przedmiotu.

 „Hamlet” w adaptacji Adama Walnego, który również wyreżyserował spektakl i stworzył scenografię, jest inscenizacją nietypową, wykorzystującą złożone techniki lalkarskie, pozwalające na  interpretację dzieła Shakespeare’a w nieco odmienny sposób. Oto co mówi o sztuce sam reżyser: Hamlet – nawiedzony zrządzeniem losu przez Ducha Ojca – przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – dotknięty Palcem Boga – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje odnaleźć siebie przy pomocy gry w obłęd i gry w ogóle. Hamlet to postać w nieustającej relacji z Duchem Ojca - relację obrazuje animacja. Dramat, który przeżywa to dotkliwa nieprzystawalność świata Ducha i Materii oraz obcość materii świadomej Ducha i jej nieświadomej. Co robią tu inne postaci: Poloniusz, Król, Królowa i Inni? Jaka jest ich funkcja? Reprezentują świat materii izolowanej od Ducha (to świat podwodny) ale połączony nićmi postaci z lądowym. Tragedia Hamleta pociąga za sobą tragedię innych postaci dramatu mimo, że postaci te istnieją w separacji. Hamlet w drodze do Ducha Ojca uwalnia żądze, lęki,  obawy  pozostałych postaci. Hamlet egzystuje połowicznie w świecie Ducha - jako jedyny nie jest zanurzony w wodzie. Ogranicza go tylko puste akwarium sceny. Wyzwolić może go jedynie śmierć, która połączy go z Duchem Ojca.

Muzykę do spektaklu napisał Lars Kynde, za pracę z tekstem i światłami odpowiada Marek Zięba. Premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ANIMO 2010.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej