<< powrót na stronę główną dziś jest: 28.03.2024 r.  
 


26.10.2007 - Szkoła nr 3 skończyła 50 lat
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Europejskie centrum w Pustkowie
28-09-2010

W Pustkowie 25 września 2010 r. uroczyście otwarto Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania. Instytucja mieści się w odremontowanym Centrum Kultury i Bibliotek. -Wierzymy, że odwiedzający Pustków będą mieli okazję poznać historię naszego regionu, w tym związaną z działającym tu hitlerowskim obozem pracy – mówi Mariusz Szewczyk, pełniący funkcję burmistrza Dębicy.

W wyniku przebudowy budynku powstała nowoczesna sala widowiskowo – kinowa na 128 miejsc, sala baletowa, sala konferencyjna, sala prób oraz pomieszczenia biurowe. W wyremontowanym budynku mieści się obecnie Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz Gminny Ośrodek Informacji Turystycznej. Koszt remontu to cztery miliony złotych, a na realizację projektu gmina Dębica uzyskała 500 tysięcy dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynek wyposażony jest w sprzęt audiowizualny i multimedialny, jest także dla osób niepełnosprawnych.

Przecięcia wstęgi wójt Stanisław Rokosz oraz Agnieszka Żurek, dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek, dokonali wraz z przedstawicielami partnerskich miejscowości gminy oraz radnymi wojewódzkimi.

- Zamysłem jest, by w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania spotykała się młodzież z całej Europy – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej. – Przez poligon i obóz, które tu działały podczas II wojny światowej Pustków związany jest z 18 krajami europejskimi. Chcemy, by w tym miejscu, gdzie byli kaci i ofiary młodzież, która jest przyszłością Europy kształtowała nowy, lepszy świat.

Podczas otwarcia Centrum wystąpili artyści z zaprzyjaźnionych z gminą miejscowości z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Szwecji. - To niezwykłe wydarzenie pokazuje nam, że należymy do wielkiej europejskiej rodziny, połączonej wspólną historią i partnerstwem współpracy – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk. - Dzisiaj jesteśmy świadkami, jak łatwo jest zrealizować marzenia o nowoczesnym obiekcie kulturalnym o europejskich standardach. Obserwujemy także jakie przeobrażenie przechodzi polska gmina i polska wieś, dzięki wstąpieniu w struktury Unii Europejskiej. Widzimy, jak sprawny menedżer może korzystać z funduszy strukturalnych, by promować własną gminę.

Andrzej Reguła, zastępca burmistrza Dębicy dodał, że w zjednoczonej Europie warto pamiętać o tragicznej przeszłości naszych narodów.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej