<< powrót na stronę główną dziś jest: 1.10.2023 r.  
 


31.08.2010 - Trzy dni w Pieninach
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Obserwator Lokalny: Boją się sądów 24-godzinnych
25-04-2007

W 2006 roku do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Dębicy trafiło z sądów 648 zakazów prowadzenia pojazdów dla kierowców z powiatu dębickiego. W tym roku do połowy kwietnia zakazy otrzymało już 265 osób.

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku 2005 roku do końca marca 2007 roku na drogach powiatu dębickiego policjanci zatrzymali ponad tysiąc osób, które prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu. Prawie sześciuset z nich kierowało pojazdami mechanicznymi.

Dużą grupę zatrzymanych stanowią rowerzyści. W latach 2005-07 dębicka policja zatrzymała 440 nietrzeźwych. Zastępca naczelnika Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego podkom. Robert Żurek zaznacza, że pijani jadący na dwóch kółkach, mogą stracić uprawnienia do jazdy samochodem. – Ale o tym decydują sądy – wyjaśnia podkom. Żurek.

Tylko w tym roku policja zatrzymała 68 nietrzeźwych kierowców pojazdów mechanicznych i 64 jadących rowerami. Stu czternastu z nich popełniło przestępstwo mając ponad pół promila alkoholu we krwi. – Mający od 0,2 do 0,5 popełniają wykroczenie – wyjaśnia Żurek.

Jak wyjaśnia dyrektor Wydziału Komunikacji Łukasz Pilch, nie wszystkie prawa jazdy zostały zatrzymane prowadzącym za jazdę pod wpływem alkoholu. Część z nich odebrano dłużnikom alimentacyjnym, sprawcom wypadków, którzy uciekli z miejsca przewinienia. – Większość stanowią jednak jadący na podwójnym gazie – mówi.

Dyrektor nie potrafi powiedzieć, ilu mieszkańców powiatu posiada obecnie prawo jazdy. W latach 2000-2007 wydano ok. 52 tys. nowych dokumentów, ale ich posiadaczy jest na pewno więcej.

– Nie wszyscy dokonali wymiany – tłumaczy Łukasz Pilch. Zauważa, że do kierowanego przez niego wydziału dzwoniło dużo kobiet, które mają prawo jazdy, ale nie jeżdżą. Pytały czy nie stracą uprawnień, jeśli nie dokonają wymiany. Kiedy upewniły się, że nic takiego się nie stanie, nie wymieniały dokumentów.

Zdaniem dyrektora Pilcha liczba zatrzymanych w ciągu ostatnich lat pijanych kierowców jest bardzo duża. Każdy wsiadający za kierownicę po alkoholu stwarza bowiem zagrożenie. – Pijani rowerzyści także są niebezpieczni dla innych – stwierdza Pilch.

Także dla podkom. Roberta Żurka liczba zatrzymanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu kierowców jest bardzo duża.

Zdaniem naczelnika sytuację poprawiły trochę sądy 24-godzinne. – Ludzie jednak bardziej się boją prowadzić po wypiciu – przekonuje podkom. Żurek

JAG

  
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej