<< powrót na stronę główną dziś jest: 30.05.2023 r.  
 


04.07.2011 - Kolejny rekord na dębickim basenie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Wybierają trzeźwość
26-04-2010

Uroczystym podsumowaniem oraz rozdaniem nagród i wyróżnień zakończyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu pod hasłem „Wybieram trzeźwość”. Konkurs od 16 lat jest organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy przy współudziale Urzędu Miejskiego w Dębicy oraz Starostwa Powiatowego.

Założenia konkursu od początku były bardzo proste. Jego uczestnicy tj. uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych mają poprzez swoje prace literackie, plastyczne oraz przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne wyrazić swoje negatywne stanowisko wobec zgubnych nałogów: alkoholizmu, nikotynizmu oraz narkomanii. W początkowej fazie konkurs organizowany przez ZSZ nr 1 skierowany był do uczniów tej placówki. Stopniowo jednak rozszerzał się na inne placówki oświatowe Dębicy, powiatu dębickiego. Obecnie biorą w nim udział także szkoły spoza terenu powiatu dębickiego. Jest to bardzo znaczący fakt świadczący o tym, iż konkurs poza swoimi walorami wychowawczymi spodobał się młodzieży.

W tegorocznej edycji, przypominamy XVI, konkursu „Wybieram trzeźwość” wzięło udział 128 uczestników. Rozstrzygnięto go nie tylko w poszczególnych kategoriach, ale także przedziałach wiekowych dzieląc uczestników na gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich.

Wśród gimnazjalistów w kategorii literackiej pierwsze miejsce jury przyznało Marcie Wilskiej z gimnazjum w Brzeźnicy, II Sylwii Kuciembie z gimnazjum w Zasowie, III Patrycji Zaborowskiej z gimnazjum w Januszkowicach. Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Dziedzic z gimnazjum w Januszkowicach oraz Kinga Tarczoń z gimnazjum w Łękach Górnych.

W kategorii prac multimedialnych I miejsce jury przyznało za wspólne dzieło Kamili Ciszek i Gabrieli Janus z dębickiego gimnazjum nr 1. II miejsce – Sylwii Kuciembie z gimnazjum w Zasowie, III miejsce ex aequo – Sylwii Strączek i Annie Kurzawie z gimnazjum w Parkoszu oraz Mateuszowi Pasikowi i Konradowi Mazurowi z gimnazjum w Głobikowej.

I w ostatniej kategorii dla uczniów szkół gimnazjalnych tj. prac plastycznych I miejsce przyznano Aleksandrze Drozd z gimnazjum w Brzeźnicy, II miejsce Marcelinie Majbie z gimnazjum nr 1 w Dębicy, III miejsce podzielili między siebie Emanuela Magdeczka z gimnazjum nr 3 w Dębicy i Zuzanna Streńczyk z gimnazjum nr 1 w Dębicy. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Aleksandra Szczodrowicz z gimnazjum w Zawadzie.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w kategorii prezentacji multimedialnych I miejsce uzyskały Agnieszka Pieróg i Elżbieta Nylec z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, II miejsce Dariusz Kowalski z Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach, III miejsce Bożena Serwatka z Zespołu Szkół w Brzostku. Uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Dębicy Angelika Witalec i Sabina Sztyc otrzymały w tej kategorii wyróżnienia.

W kategorii prac plastycznych jury uznało pracę Sylwii Lis z Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach za najlepszą i przyznało jej I miejsce. II miejsce zdobyła Aneta Wnęk z Zespołu Szkół w Brzostu, III – Patrycja Tworek z ZSE w Dębicy i wyróżnienia dla Anety Kipy z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim i Tomasza Rymuta z ZS Agro-Techniczych w Ropczycach.

W osobnej kategorii startowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy, jako organizatorzy tego konkursu. Wśród prac plastycznych I miejsce otrzymała Edyta Chajec, II miejsce Kamil Tabor, III – Joanna Marczak i Monika Przywara. W kategorii prezentacji multimedialnych I miejsce uzyskała praca Sandry Mazur i Klaudii Jaros, II – Agnieszki Rymut, III – Joachima Myllera i Konrada Kosińskiego, wyróżnienie dla Mateusza Widaka.

Podkreślając wartość tego konkursu starosta powiatu dębickiego Władysław Bielawa powiedział, że prace młodzieży będą na pewno skutecznych ostrzeżeniem dla tych, którzy nie dostrzegają jeszcze niebezpieczeństwa uzależnień. Uczulał przy tym młodzież zebraną w czasie podsumowania konkursu, aby nigdy nie siadali za kierownicą auta pod wpływem alkoholu.

Warto dodać, że na XVI Międzyszkolny Konkurs „Wybieram trzeźwość” napłynęło 67 prac plastycznych, 39 prezentacji multimedialnych oraz 22 prace literackie. Jury pracujące pod przewodnictwem Agnieszki Kędzior, zastępcy dyrektora placówki w Dębicy oceniło wysoko wszystkie nadesłane prace. Nagrody w tym konkursie ufundował Urząd Miejski w Dębicy, dyplomy i podziękowania zostały przygotowane przez Starostwo Powiatowe. (aj)


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej