<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.06.2024 r.  
 


15.07.2013 - IV edycja Jarmarków Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła oraz „Dembickiej Giełdy Staroci” w Dębicy 13 lipiec 2013r. – fotoreportaż
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Dobry rok dla MOPS
31-12-2009

Odchodzący, 2009 rok, Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy nazwała dobrym dla swojej placówki. – Udało nam się zrealizować wiele cennych dla dębiczan przedsięwzięć. Możecie być z tego dumni choć kolejny rok, mam nadzieję, będzie obfitował w kolejne ważne wydarzenia – zwróciła się do pracowników MOPS zebranych na krótkim podsumowaniu roku.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wydał w 2009 roku ponad 20 tysięcy decyzji i dysponował budżetem przekraczającym 22 mln złotych. Niewiele przedsiębiorstw i form w Dębicy może się pochwalić większym budżetem.

Z najważniejszych wydarzeń roku 2009 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior wymieniła na pierwszym miejscu otwarcie świetlicy środowiskowej przy ulicy Kraszewskiego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jak powiedziała szefowa MOPS była to jedyna tego typu placówka, którą w czasie swojej kadencji otworzył Lech Kaczyński. Tym większy oczywiście splendor dla Dębicy.

MOPS zorganizował dwa festyny rodzinne na osiedlach Matejki i Kraszewskiego oraz spotkanie z osobami niepełnosprawnymi w Domu Kultury „Śnieżka” pt. „Bądźmy Razem”. Imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem dębiczan i na pewno w 2010 roku odbędą się ich kolejne edycje.

Pełna parą pracowała w minionym roku bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych. Duży przetarg na dostawę sprzętu do wypożyczalni pozwolił zaspokoić potrzeby dębiczan i mieszkańców powiatu dębickiego w tym zakresie.

Realizowano projekty unijne „Czas na aktywność w mieście Dębica” oraz „Nie ulicy, tak świetlicy”, które pomogły osobom dorosłym oraz dzieciom i młodzieży znaleźć swoje miejsce w dębickich realiach.

Pozostałe projekty realizowane przez MOPS samodzielnie oraz we współpracy ze stowarzyszeniem „Ad Astram” to: „Stop, bo można inaczej”, dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie, świadczenie usług i pomoc dla osób bezdomnych, „Mama, tata i ja” i „Szansa” oraz uruchomienie świetlicy osiedlowej przy ulicy Raczyńskich i przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Dębicy-Latoszynie.

Bardzo poważnie zaangażowała się MOPS i jego pracownicy w pomoc dla powodzian. Komisje placówki razem z pracownikami Urzędu Miejskiego odwiedzały domy ludzi dotkniętych klęską i – po stwierdzeniu szkód – pomoc finansowa i rzeczowa była bardzo szybko udzielana. Dla wielu ludzi była to pomoc nie do przecenienia.

W końcu roku 2009 otwarto DOM Seniora. Placówka jest zlokalizowana przy ulicy Rzeszowskiej, niemal w samym centrum miasta. Dla ludzi starszych będzie to miejsce spotkań z rówieśnikami i miejsce, gdzie będą mogli skorzystać z bogatego wyposażenia Domu Seniora. Już dziś można powiedzieć, że placówka jest skazana na sukces, gdyż pierwsze spotkania dębickich seniorów, które się w niej odbyły cieszyły się bardzo dużą frekwencją. Kolejne domy seniora mają być otwarte w innych częściach miasta w 2010 roku.

- Z optymizmem patrzymy na rok 2010 – podsumowała Małgorzata Kędzior. – Nasza placówka pracuje dobrze, sprawdziły się realizowane programy własne i unijne.

W czasie spotkania podsumowującego 2009 rok w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej z programem artystycznym wystąpiła młodzież uczestnicząca w zajęciach w świetlicach środowiskowych. (aj)


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej