<< powrót na stronę główną dziś jest: 28.03.2024 r.  
 


18.05.2009 - W niedzielę byli razem
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Przed grypą można się chronić
24-11-2009

W związku z zachorowaniami na grypę sezonową oraz na zakażenia wirusem grypy świń typu A/H1N1 Główny Inspektor Sanitarny zaleca unikać kontaktu z chorymi osobami.

Ogólne wskazania profilaktyczne: Kiedy jest się chorym, należy zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych, zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci, myć często ręce, unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków, dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.

Informacje dla dyrektorów, nauczycieli i opiekunów w placówkach nauczania i wychowania. Należy obserwować dzieci i młodzież wykazującą objawy grypopodobne w trakcie pobytu w placówkach, takie jak: gorączka, kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, w niektórych przypadkach biegunka. Należy informować rodziców i opiekunów o zaobserwowanych objawach grypopodobnych celem konsultacji z lekarzem rodzinnym, zadbać o ciągły dostęp do środków  higienicznych w toaletach. Koniecznie trzeba organizować w ramach możliwości jak najwięcej pobytu uczniów na świeżym powietrzu w czasie przerw i lekcji wychowania fizycznego, monitorować strony internetowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej www.pis.gov.pl oraz Państwowego Zakładu Higieny www.pzh.gov.pl celem uzyskania bieżących informacji.

Główny Inspektor Sanitarny zwraca się do rodziców, by obserwowali domowników wskazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłaszać się do lekarza rodzinnego, myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić. Zatrzymać chore dziecko w domu, wezwać lekarza, zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania, nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni, zadbać o to, by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa, spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu.

Dzieci i młodzież powinny myć ręce mydłem i ciepłą wodą przez 20 sekund, nie mając chusteczki podczas kasłania lub kichania zasłaniać usta i nos rękawem, w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi. Należy umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu, unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą oraz przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu.  

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przypomina charakterystyczne objawy grypy i podstawowe cechy różniące przeziębienie od grypy.

Objawy grypy to wysoka gorączka, bóle kostno – mięśniowe, bóle głowy, ból gardła, suchy kaszel, katar, podrażnienia oczu, osłabienie, dreszcze. Podstawowe różnicę między grypą a przeziębieniem. Grypę cechuje: nagły początek choroby, temperatura ciała wyższa niż 38 stopni Celsjusza, bardzo częste dolegliwości stawowo – mięśniowe, bardzo częsty ból głowy, bardzo złe samopoczucie, często słuchy kaszel, często powikłania, istnieje możliwość profilaktyki i leczenie przyczynowe.  Przeziębienie cechuje powolny przebieg choroby, temperatura ciała poniżej 38 stopni Celsjusza, rzadko występują dolegliwości stawowo mięśniowe i bóle głowy, towarzyszące samopoczucie jest umiarkowanie złe, rzadko występuje suchy kaszel i powikłania. Nie posiada możliwości profilaktyki i leczenia przyczynowego.  

Grypa A/H1N1 jest chorobą spowodowaną przez wirusa, który znaleziony został u świń. Najczęstsza lokalizacja wirusa i występowanie objawów związane jest z układem oddechowym. Ponieważ jest to nowy wirus, nikt nie jest na niego uodporniony. Ryzyko zagrożenia dotyczy wszystkich: zdrowych osób dorosłych, osób starszych małych dzieci, oraz osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi. Wirusy grypy złożone są z maleńkich cząsteczek, mogą się one rozprzestrzeniać na inne osoby. Także jeżeli kaszle się lub kicha w dłoń kropelki z zarazkami przenoszą się na inne osoby wraz z podaniem dłoni i mogą przeżyć przez długi czas. Wirusy można znaleźć na klamkach, kranach, klawiaturze komputerowej, telefonach oraz pilotach do telewizorów. Jeżeli osoby zdrowe dotkną tych rzeczy a później twarzy mogą ulec zarażeniu. W ten sposób wszystkie wirusy przeziębienia i grypy przenoszą się z osoby na osobę.  Szybka diagnoza i leczenie mogą złagodzić niektóre objawy oraz zmniejszyć możliwość poważnych komplikacji, np. zapalenia płuc.

Jeżeli masz jeden lub więcej objawów z podanych: gorączkę, trudności w oddychaniu, kaszel, ból gardła, katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem, bóle mięśniowe i stawowe, ból głowy, dreszcze, wymioty i biegunkę ogranicz bliskie kontakty z innymi osobami. Unikaj większych skupisk ludzkich, zasłaniaj usta i nos podczas kichania i kaszlu, myj często ręce oraz skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.  Po zebraniu wywiadu i zbadania pacjenta lekarz, jeżeli podejrzewa zakażenie wirusem A/H1N1 podejmuje decyzję o leczeniu w warunkach domowych lub hospitalizacji, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta. Transport osoby, u której wystąpią objawy grypowe nie powinien odbywać się środkami transportu zbiorowego.

Materiały informacyjne dotyczące grypy a/h1n1: sciagnij



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej