<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.04.2024 r.  
 


12.05.2014 - Majowy Jarmark Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła oraz „Dembicka Giełda Staroci” w Dębicy w obiektywie (fotoreportaż)
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Odznaczeni za zasługi dla miasta
12-11-2009

Uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości były okazją do wręczenia tytułu „Honorowy Obywatel Miasta” oraz odznaczeń „Zasłużony dla miasta”. Rada Miejska przyznała wyróżnienia podczas sesji 18 maja br.

Tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Dębicy” przyznano Alfriedowi Pelemanowi, mieszkańcowi Puurs w Belgii. Jest on założycielem i prezesem Towarzystwa Belgijsko – Polskiego „Serce dla Polski”. W latach 1980 – 1982 był organizatorem transportów żywności, odzieży, leków i sprzętu medycznego dla mieszkańców Dębicy. Był też współtwórcą podpisania umowy samorządowej między Dębicą, a Puurs. Jest organizatorem festiwali tańców folklorystycznych i tańców nowoczesnych w Puurs z udziałem dzieci i młodzieży z Dębicy. Jako członek straży pożarnej w swoim mieście przyczynił się do zawiązania serdecznej przyjaźni między strażakami z Dębicy i Puurs. Dzięki niemu dębicka straż pożarna wzbogaciła się w specjalistyczny sprzęt.

- Ten tytuł jest przykładem, jak wiele może zdziałać miłość – mówił wzruszony Peleman. – Gdybym nie poznał mojej żony Danuty, nie byłoby tej współpracy. Dla mnie jest to wspaniale wyróżnienie, niezwykle ważne i miłe. Dziękuję moim przyjaciołom i rodzinie, bo bez nich nic bym nie zrobił, zarówno w Puurs, jak i Dębicy. Dzisiaj mogę z dumą i radością powiedzieć: Jestem dębiczaninem.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębicy” odebrali także przedstawiciele Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi: Zbigniew Szurek, przewodniczący RR HDK, Alicja Lipa,  prezes HDK w Zespole Szkół Ekonomicznych i Bogusław Kujawski, prezes HDK Firmy Oponiarskiej „Dębica” S. A.

Radni wyróżnili krwiodawców za to, że honorowo i bezinteresownie dzielą się ze społeczeństwem największym darem życia jakim, jest krew. Dębiccy krwiodawcy są źródłem niezastąpionego leku, tak potrzebnego dla ratowania zdrowia, nawet życia naszych bliskich, znajomych i całkiem nieznanych nam ludzi.

Obecnie w powiecie dębickim jest około 1200 krwiodawców. Wszyscy krwiodawcy zrzeszeni są w 20 klubach HDK, 10 z tych klubów tworzy młodzież szkolna. Jest to szczególny powód do chluby dębickich krwiodawców, gdyż w skali kraju jest to ewenement. Blisko 40 procent rocznego bilansu krwi pochodzi od młodzieży.

Rejonowa Rada HDK wielokrotnie organizowała konkursy literackie
i plastyczne wśród dzieci i młodzieży na temat oddawania krwi. Dębicka Rada HDK przy Zarządzie Rejonowym PCK działa od 25. lat.

Odznaczenie odebrał także ksiądz Józef Dobosz. Został mianowany pierwszym proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy z poleceniem budowy kościoła i plebani. Od 1993 r. jest wicedziekanem dekanatu Dębica Wschód i wizytatorem nauki religii dla szkół ponadgimnazjalnych w rejonie dębickim. W 2004 r. został mianowany przewodniczącym diecezjalnego zespołu duszpasterstwa ludzi pracy. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II został włączony do Familii Papieskiej przez otrzymanie godności kapelana Ojca Świętego.

Parafia Miłosierdzia Bożego jest organizatorem wydarzeń kulturalnych: Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Polonia Semper Fidelis”, oratorii
i koncertów muzycznych. Ksiądz Prałat Dobosz  powołał  Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. Przez Zarząd Główny Solidarności Polskich Kombatantów i Kapitułę Krzyża Semper Fidelis ksiądz Józef Dobosz wyróżniony został Krzyżem Semper Fidelis.

Parafia p. w. Miłosierdzia Bożego, na czele której stoi Ksiądz Prałat Józef Dobosz prowadzi diecezjalne duszpasterstwo ludzi pracy, stowarzyszenie Dębickiego Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II, kuchnię Caritas, pomoc ludziom najuboższym przez wydawanie darów, świetlicę profilaktyczno – wychowawczą, wolontariat na rzecz dzieci i pomoc w nauce. Ksiądz prałat otwarty jest na wszystkie potrzeby ludzi i środowiska. Bierze czynny udział w życiu społecznym naszego miasta.

Medal „Zasłużony dla miasta” dla Polskiego Czerwonego Krzyża odebrał Janusz Bieniasz, prezes dębickiego oddział. Historia dębickiego Polskiego Czerwonego Krzyża datuje się od roku 1929. W stowarzyszeniu aktywnie działają różnorodne grupy społeczne, ale zawsze byli to przede wszystkim lekarze, nauczyciele, młodzież szkół średnich. Przez te wszystkie lata organizowali szereg akcji charytatywnych zbierając pieniądze na organizację wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin ubogich, często patologicznych, pomagając domom dziecka, organizując tradycyjne „Mikołajki”. Dębicki Polski Czerwony Krzyż współpracował także z podobnymi organizacjami w Polsce i w Europie.

Z powodu wyjazdu do sanatorium nieobecny był podczas uroczystości Jan Michalik. Były zawodnik sekcji zapaśniczej Klubu Sportowego. „Wisłoka” i członek Kadry Narodowej oraz reprezentant Polski w latach 1965 – 1977. To dzięki m. in. jego osiągnięciom Dębica uważana była za stolicę polskich zapasów. Jan Michalik był sześciokrotnym Mistrzem Polski i trzykrotnym medalistą mistrzostw międzynarodowych, dwukrotnym Mistrzem Europy, wicemistrzem świata (Teheran 1973). W roku 1991 z drużyną Wisłoki zdobył tytuł wicemistrza Polski.

Za swoje osiągnięcia sportowe został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Związku Zapaśniczego, Złotą Gwiazdą Polskiego Związku Zapaśniczego, Tytułem Zasłużony Mistrz Sportu.

Zasługi Jana Michalika dla Klubu Sportowego „Wisłoka’ wiążą się również z pracą trenerską. Z wielkim zaangażowaniem promował i rozsławiał Dębicę na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej. Do chwili obecnej uczestniczy aktywnie w życiu społecznym miasta włączając się w wiele imprez charytatywnych.

Radni wyróżnili odznaczeniem także księdza prałata Józefa Leśniowskiego, byłego proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej, który odebrał odznaczenie przed kilkoma miesiącami. Za jego staraniem kościół św. Ducha całkowicie ukończono i konsekrowano w roku 1996. W 2005 r. powstała piękna Droga Krzyżowa poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Został odnowiony Kościół Sióstr Służebniczek, z którego parafia korzystała do chwili wybudowania nowego kościoła. Przeprowadzono też remont i nadbudowę plebanii. Oprócz przedsięwzięć gospodarczych, ksiądz proboszcz dba również o rozwój duchowy swoich parafian. W czasie wakacji odbywają się w kościele koncerty organowe w wykonaniu słynnych organistów. Co roku urządzane są koncerty cecyliańskie. Odbywają się koncerty słynnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Przy parafii działają prężnie różne grupy modlitewne: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego, Apostolstwo Modlitwy, Caritas, Grupa Modlitewna Ojca Pio.

Bardzo ważną inicjatywą jest dla księdza kuchnia Caritas, jedna z pierwszych w diecezji, z której korzystają ubodzy i potrzebujący (około 250 osób).

Uroczystość 11 listopada była także okazją do wręczenia tytułu „Ambasador Europy Miast” dla Jozsefa Peka. Tytuł otrzymał za podejmowanie inicjatyw na rzecz naszego miasta i programu „Europa Miast”, inspirowane potrzebą serca i przyjaźni dla dębiczan. Jozsef Pek jest inżynierem gospodarki wodnej i budownictwa lądowego. Pracuje w Urzędzie Miasta w Balatonfüző na Węgrzech, gdzie mieszka. Przez lata mieszkał i pracował w Polsce, stąd doskonale zna nasz język. W 1973 roku organizował pierwsze po wojnie Towarzystwo Przyjaciół Polsko – Węgierskiego w Székesfehérvár. Pośredniczył w nawiązaniu współpracy między Tarnowem a Województwem Veszprém na Węgrzech oraz między między Dębicą a Kapuvar.

 

 



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej