Od 8 do 15 maja trwać będzie tydzień Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. W tym czasie będzie można nie tylko spotkać się z ciekawymi literatami, wziąć udział w licznych konkursach, ale także… oddać książkę nie oddawaną od lat.
W najbliższy piątek zostanie ogłoszona abolicja dla czytelników-dłużników. Przez tydzień będą mogli oni oddać książki bez konsekwencji finansowych. Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej zależy bardzo na powrocie książek, mniej na uzyskaniu kary finansowej od czytelników.
Tego samego dnia, tj. 8 maja, zostanie ogłoszony konkurs na logo MiPBP w Dębicy oraz konkursu „Czytamy, więc się spotykamy”.
O godzinie 11.00 dla osób niepełnosprawnych odbędzie się teatrzyk „O poszanowaniu książki” (ul. Akademicka 10). W siedzibie MiPBP będzie można obejrzeć także wystawę pt. „Szlakiem architektury drewnianej – kościoły Podkarpacia i Małopolski”. Natomiast w świetlicy środowiskowej przy ulicy Kraszewskiego o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim.
W sobotę 9 maja o godzinie 10.00 rozpoczną się zajęcia plastyczno-edukacyjne dla dzieci oraz zostanie ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Rysuję i portretuję moją rodzinę” – oddział dla dzieci ul. Akademicka 10.
O godzinie 10.00 11 maja w siedzibie biblioteki przy ulicy Akademickiej 10 odbędzie się prezentacja multimedialna na temat „Sławnych rodów powiatu dębickiego”. Poprzedzi ona ogłoszenie powiatowego konkursu „Historia mojej rodziny”.
Tego samego dnia o godzinie 15.30 biblioteka będzie promować swoja nową usługę pt. „Książka na telefon”.
We wtorek, 12 maja od godziny 9.00 spotkanie w filii nr 3 przy ulicy Sportowej 28: quizy literackie na wesoło, wystawa prac konkursowych. W filii nr 4 przy ulicy Rzeszowskiej 15 o godzinie 10.00 spotkanie z przedstawicielem środowiska lekarskiego w cyklu „Czytamy i poznajemy zawody” pediatrą Romanem Stępieniem. Wreszcie o godzinie 17.00 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nt. utworu Daniela Kaldera „Zagubiony Kosmonauta”.
Kolejny dzień, środa 13 maja, poświęcony będzie na spotkanie środowiskowe dębickich bibliotekarzy z placówek pedagogicznych, szkolnych i publicznych. Rozpocznie się ono o godzinie 10.30 wykładem i prezentacją multimedialną Lidii Ippoldt z Akademii Pedagogicznej w Krakowie pt. „Cudowna moc słowa”. Następnie Małgorzata Sierżęga z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie mówiła na temat „Czasopiśmiennictwo dla dzieci”.
Zebrani bibliotekarze zostaną zapoznani ponadto z konkursem na najaktywniejszą bibliotekę powiatu dębickiego.
W czwartek o godzinie 10.00 spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Dębicy w ramach cyklu „Czytamy i poznajemy zawody”. Spotkanie odbędzie się w filii nr 4 przy ulicy Rzeszowskiej 15.
Piątek, 15 maja będzie ostatnim dniem tygodnia dębickiej biblioteki. O godzinie 9.00 w siedzibie MiPBP przy ulicy Akademickiej 10 odbędzie się prezentacja multimedialna przeznaczona dla szkół na temat: „Katalogi on-line polskich bibliotek oraz elektroniczne źródła wiedzy o książce”.
W filii nr 1 przy ulicy Bojanowskiego 18 o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Edwardem Guziakiewiczem. Natomiast o godzinie 18.00 przy ulicy Akademickiej 10 promocja tomiku wierszy Romana Misiewicza „camera_obscura”, także spotkanie autorskie z dębickim poetą.
Natomiast w Przedszkolu Miejskim nr 10 odbędzie się spotkanie bibliotekarzy z dziećmi pt. „Czerwony Kapturek opowiada”.
Jednocześnie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy w dniach od 5 do 18 maja zaprasza na spotkania pod hasłem „Drzwi otwarte Biblioteki”. W ramach tych spotkań zostaną zaprezentowane poszczególne działy biblioteki, jej zbiory, usługi, zorganizowane też zostaną lekcje biblioteczne. Osoby i instytucje zainteresowane proszone SA o kontakt pod numerem telefonu 0-14-683-35-04.(aj)