<< powrót na stronę główną dziś jest: 19.04.2024 r.  
 


30.07.2014 - Wakacyjne warsztaty zakończonne
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Teatralna edukacja
01-04-2009

Oferta edukacyjno - kulturalna Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przeznaczona dla: placówek oświatowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie), zespołów i grup teatralnych działających w szkołach, świetlicach, domach kultury, instytucjach kultury, nauczycieli, instruktorów, animatorów kultury zainteresowanych edukacją teatralną, dzieci i młodzieży szukającej inspiracji i wiedzy w zakresie edukacji teatralnej.

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, organizuje cykl spotkań „Podróżuj z Teatrem”. Prowadzący: Adam Walny - aktor, reżyser, twórca Teatru Lalki i Przedmiotu.

Spotkania odbędą się w  Domu Kultury „Mors” w Dębicy, ul. Sportowa 28, w następujących terminach:

I.          16 kwietnia 2009 r.    godz. 9.00. i 12.00

 II.         20 maja        2009r.     godz.  9.00 i 12.00

III.        16 czerwca  2009r.    godz.  9.00 i 12.00

I.    16 kwietnia - Chiny - Chiński Teatr Cieni.

W programie - Wprowadzenie - Od lampionu do teatru cieni.

Spektakl – „Genesis” (premiera 2002, Akademia Teatralna w Warszawie) - spektakl realizowany
w technice chińskiego teatru cieni z użyciem lalek witrażowych i ekranów wodnych. Maszyneria 17 ruchomych ekranów przy pomocy światła, cienia, lalki i animacji opowiada o pierwszych siedmiu dniach stworzenia z punktu widzenia artysty stwarzającego swój świat siłą dłoni i wyobraźni. Ów Artysta podobnie jak Bóg Stwórca zaczyna od nieba i ziemi, światła, aniołów, a kończy na roślinach, zwierzętach i człowieku. Artysta-demiurg czyni to ze świadomością metafory, tzn. zawsze opowiada
o człowieku np opowiadając o świetle, ma na myśli to, co człowieka oświeca, gdy rzecz o dzikich zwierzętach, stara się wydobyć to, co w człowieku dzikie i nepokojące, gdy mówi o stworzeniu wody, mówi o morskich podróżach, etc.

(Przedstawienie dla widza od 9 roku życia)

Udział w festiwalach: Kontrapunkt w Szczecinie (2002), Teatrów Ogródkowych w Warszawie (2002), Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów w Łodzi (2003), Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Villiandi w Estonii (2003), Anima w Kwidzynie (2003), Teatraliach w Jaworze (2005) Teatrów Ogródkowych w Częstochowie (Nagroda Główna 2006), Spotkaniach z Teatrem w Turnovie w Czechach (2007) , Festiwalu teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp. (Nagroda 2008)

II.      20 maja - Europa Środkowa - Kukła, Marionetka, Pacynka.

W programie - wprowadzenie - Kukła w Rosji, Marionetka we Francji,

Pacynka w Polsce.

Spektakl – „Dziadek” (premiera) - to przedstawienie oparte na pamiętnikach mojego Dziadka, podróżnika i poety. To historia przyjaźni dziecka i dziadka, historia przenikania się dwóch różnych światów. Przedstawienie rozpoczyna scena pogrzebu Dziadka a kończy scena narodzin wnuka. Dziadek pozostaje zawsze taki sam - jest postacią nie z tego świata, bo postacią tworzącą własny niepowtarzalny i oryginalny świat - wnuczek zmienia się, dojrzewa by tak jak dziadek stworzyć swój świat. W dniu pogrzebu jest dorosły, i wraz z trwaniem przedstawienia wracamy do świata jego młodości i dzieciństwa (różne techniki lalkowe odzwierciedlają różny wiek, predyspozycję
i dojrzałość). Spektakl traktuje przyjaźń jako drogę duchowego wtajemniczenia.

(Przedstawienie dla widza od 9 roku życia)

III.    16 czerwca - Japonia – Buraku.

W programie - wprowadzenie - Buraku -tradycja i teatr.

Spektakl – „Kamieniarz” (premiera 2002, Zamkowe Lato Teatralne, Poznań) - Spektakl na podstawie japońskiej baśni opowiada o poszukiwaniu tożsamości niepogodzonego ze sobą człowieka. Przewrotny los sprawia, że Bohater w poszukiwaniu siebie staje się tym, kim chce, tym, który go fascynuje. Jednak zawsze znajduje się ktoś, kogo spotka, dostrzeże, którym jeszcze nie był. Historia zatacza koło i Bohater odnajduje Siebie, w tym, od kogo ucieka. To etiuda sztuki lalkarskiej realizowana w przy pomocy japońskiej lalki buraku połączonej z europejską lalką trickową. Udział w festiwalach: Sztuki Lalkarskiej w Alytusie na Litwie (2003), Teatroman w Jaworze (2004), Czas Teatru w Opolu (2005) Modry Kocur w Turnowie (2006), Lato Teatralne w Augustowie (2006), Brunonalia w Klimontowie (2007).

Zainteresowanych naszą  ofertą prosimy  o kontakt telefoniczny: 0-14 680 93 60,  0-14 681 42 01, e-mail:  instruktorzymors@wp.pl

Cena biletu na każdy z projektów – 10.00 zł

W przypadku zadeklarowania udziału w cyklu trzech spotkań – 25.00zł płatne z góry.

W każdym spotkaniu może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób, dlatego chętnych  prosimy o zgłaszanie swojego udziału w terminie do dnia  10 kwietnia 2009r.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej