<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.03.2024 r.  
 


21.12.2010 - Wigilia dla podopiecznych MOPS
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Jubileusz krwiodawców
01-12-2008

Dwie piękne rocznice obchodzili dębiccy krwiodawcy. Pierwsza z nich, ogólnopolska, to 50. lecie ruchu honorowego dawstwa krwi. Druga, już tylko dębicka, to 25. lecie istnienia Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa przy Zarządzie Rejonowym PCK w Dębicy. Spotkanie okolicznościowe odbyło się w ubiegły piątek w Państwowej Szkole Muzycznej.

- Nasza rocznica jest całkiem skromna – powiedział Zbigniew Szurek, przewodniczący Rejonowej Rady. – Pragniemy ją jednak uczcić nie dlatego, aby podkreślać nasze zasługi, lecz przede wszystkim dlatego, aby wskazać na niezmiernie ważne znaczenie dębickich honorowych dawców krwi. Są oni źródłem niezastąpionego leku, tak potrzebnego dla ratowania zdrowia, nawet życia, naszych bliskich, znajomych i całkiem nieznanych nam ludzi.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Zbigniew Zając oraz dr Henryk Granatowicz. Pierwszy z nich był jednym z prekursorów ruchu honorowego dawstwa krwi w Pustkowie i Dębicy. Już w 1956 roku oddawał krew dla walczących z radzieckimi czołgami Węgrów. Dr Henryk Granatowicz natomiast był twórcą i pierwszym kierownikiem punktu krwiodawstwa w Dębicy, który został utworzony w 1956 roku.

Przed oficjalną uroczystością z krótkim koncertem wystąpili uczniowie szkoły muzycznej w Dębicy, w której gościnnych progach spotkali się krwiodawcy i ich sympatycy.

Obecnie w powiecie dębickim czynnych krwiodawców jest około 1100. W tym roku oddali oni już ponad 1000 litrów krwi. Jak powiedział Zbigniew Szurek, taki bilans krwi utrzymuje się w powiecie dębickim od blisko 10 lat.

Wszyscy krwiodawcy zrzeszeni są w 19 klubach HDK, 10 z tych klubów tworzy młodzież szkolna. Jest to szczególny powód do chluby dębickich krwiodawców, gdyż w skali kraju jest to ewenement. Regułą jest raczej starzenie się ruchu krwiodawców. W powiecie dębickim natomiast coraz więcej młodych ludzi uczestniczy w honorowym oddawaniu krwi. We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych są krwiodawcy. Blisko 40 procent rocznego bilansu krwi pochodzi od młodzieży.

Ogromną rolę w propagowaniu honorowego krwiodawstwa na terenie powiatu dębickiego pełni Rejonowa Rada HDK. Jej pierwszym przewodniczącym był Czesław Malczewski. Po nim jest pracami kierowali nieżyjący już Adam Aletański i Czesław Rokosz. Zbigniew Szurek jest jej piątym przewodniczącym, przed nim był jeszcze Zbigniew Kamiński.

Duszpasterzem honorowych dawców krwi zgodził się zostać ksiądz Ireneusz Paluch, który pełnił podobną funkcję w Nowym Sączu.

Mimo, że honorowi dawcy krwi pełnią tak ważną rolę jednak nie zawsze mogą czuć się usatysfakcjonowani. Wyraził to w swoim wystąpieniu Zbigniew Szurek: „Czy dębickie władze są przyjazne dla naszej humanitarnej działalności” – pytał i odpowiedział: „na to pytanie nie mogę dać w pełni zadowalającej odpowiedzi”. Choć jednocześnie przyznał, że takie przyjazne gesty w stosunku do krwiodawców miały miejsce w przeszłości. Mają oni prawo bezpłatnego (tylko posiadający najwyższy stopień Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi) przejazdu komunikacja miejską. Od rady powiatu otrzymali tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego” a od rady gminy Dębica krwiodawcy z Pustkowa tytuł „Zasłużeni dla Gminy Dębica”. I wreszcie nazwanie jednego z rond miejskich „Rondem Honorowych Dawców Krwi”.

Uroczystość zakończyło wręczenie honorowych odznaczeń dla krwiodawców.

Odznakę honorową IV stopnia otrzymali: Małgorzata Burdzy z ZS nr 2 w Dębicy, Ferdynand Kłósek z ZSE w Dębicy, Jan Wojna z KPP w Dębicy i Tadeusz Stokłosa z ZS w Brzostku.

Medalami 50. lecia honorowego krwiodawstwa uhonorowano: Zbigniewa Zająca, Waldemara Cieślę, Janusza Bieniasza, Zbigniewa Kamińskiego, Czesława Malczewskiego, Stanisława Rokosza, Czesława Rokosza (pośmiertnie), Andrzeja Kłysia, Stanisława Łukasika i dwa kluby HDK: przy Firmie Oponiarskiej „Dębica” i ZTS „Erg” w Pustkowie.

Tytuły Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia otrzymali: Katarzyna Grych i Dariusz Król, II stopnia – Alicja Lipa i Anna Dudyk-Żołądek oraz III stopnia Stanisława Dybowska i Grzegorz Król.

Podziękowania od burmistrza Dębicy za humanitarną i społeczną pracę otrzymali krwiodawcy, którzy oddali powyżej 50 litrów krwi: Janusz Grych, Stanisław Hendras, Wiesław Kędzior, Andrzej Lipa, Wojciech Magierki, Witold Maruszak, Roman Misa, Andrzej Piątek, Wacław Pękala, Adam Pęcak, Lesław Rzeszowski, Jerzy Szczygieł, Zbigniew Uroda, Roman Wałęga. (aj)


Fot. Andrzej Janiec



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej