<< powrót na stronę główną dziś jest: 20.04.2024 r.  
 


19.01.2010 - Konsultacje budżetowe w Domu Kultury „Mors”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Pomagamy w zakupie lekarstw
03-11-2008

W Dębicy ruszyła akcja „Podaruj zdrowie” organizowana przez Fundację "Dbam o zdrowie”. Na terenie powiatu dębickiego będzie ona prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Ziemi Dębickiej. Cała inicjatywa na terenie Małopolski będzie trwała aż trzy tygodnie, a poza Dębicą obejmie jeszcze miasta Kraków, Bochnię i Tarnów. Na wsparcie zakupu leków przez chorych w ramach całej akcji Fundacji przeznaczona zostanie znacząca kwota 300 tysięcy złotych.

Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Dębickiej, jako partner Fundacji „Dbam o zdrowie” włącza się do organizacji tej akcji na terenie powiatu dębickiego. - Stowarzyszenie przeprowadziło już szeroko zakrojoną akcję informacyjną a od 3 do 7 listopada br. w biurze Stowarzyszenia będziemy wydawać i przyjmować odpowiednie wnioski dla zainteresowanych - mówi Stefan Bieszczad, prezes Stowarzyszenia WZD. - Zapraszam ludzi dobrej woli do współpracy w dotarciu do osób chorych, potrzebujących wsparcia materialnego przy zakupie lekarstw.

 Dla sprawnego przeprowadzenia akcji "Podaruj zdrowie", Fundacja uruchomi w dniach 03-07 listopada br. tymczasowe Biuro, w którym zainteresowani będą mogli pobrać, wypełnić i złożyć swoje wnioski o dofinansowanie zakupu lekarstw. Szczególnie przy wypełnianiu wniosku obsługa biura będzie służyć pomocą oraz sprawdzi poprawność formalną i kompletność składanych dokumentów. Wniosek będzie można składać przez 5 dni roboczych w godzinach 10 - 15. Biuro będzie ulokowane w pomieszczeniu Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej, znajdującego się w Dębicy przy ulicy Rynek 32, II piętro (na przeciwko Kaprysu).

 Kryteriami przyznawania pomocy są: (1) sytuacja materialna: osoby, których miesięczny dochód brutto nie przekracza 1000 złotych; (2) sytuacja życiowa: choroby - konieczność finansowania terapii, stałego przyjmowania leków. Wraz z wypełnionym wnioskiem należy przedstawić: (1) zaświadczenie
o dochodach (kopie) – np. ostatni odcinek emerytury, renty lub inny dokument świadczący o sytuacji materialnej; (2) dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową, choroby, konieczność finansowania terapii – np. orzeczenia lekarskie, karty informacyjne leczenia.

Po dokładnym sprawdzeniu poprawności wniosków co do zgodności z kryteriami przyznania dofinansowania w ramach akcji Fundacji, pomoc zostanie przekazana w postaci kart „Podaruj zdrowie” o wartości od 50 do 300 złotych, które będzie można przeznaczyć na zakup lekarstw w wytypowanych trzech dębickich aptekach. Same karty będą wydawane osobom uprawnionym w biurze Stowarzyszenia WZD. O przyznaniu pomocy każdy zainteresowany zostanie powiadomiony listownie.

 Akcja ta nie byłaby możliwa bez wsparcia i pomocy darczyńców. Obecna akcja "Podaruj zdrowie" w Dębicy możliwa jest dzięki wsparciu i zaangażowaniu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A. oraz Polskiej Grupy Farmaceutycznej S.A, a także za sprawą zaangażowania Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej.

Na początku października br. została przeprowadzona druga już edycja akcji „Podaruj zdrowie” na Warmii i Mazurach. - Wszyscy, którzy złożyli wniosek i spełnili odpowiednie kryteria zostali objęci pomocą. Wsparliśmy ponad 1200 osób. Pomoc została przekazana w postaci specjalnych kart Fundacji, których realizacja jest możliwa jedynie w aptekach – podsumowuje Tomasz Kisiel, prezes Fundacji "Dbam o zdrowie". - Przy rejestracji wniosków pojawiały się olbrzymie emocje. Bardzo często osoby przynosiły z sobą i pokazywały plik niewykupionych recept. Teraz Ci ludzie czują, że wreszcie zauważono ich problem – mówi Beata Włoch, która przyjmowała wnioski w tymczasowym Biurze Fundacji w Elblągu. – Zaraz po zakończeniu akcji w województwie warmińsko – mazurskim zaczęliśmy intensywne przygotowywania do kolejnej odsłony naszej akcji „Podaruj zdrowie”, tym razem w Małopolsce – kontynuuje Kisiel. – To za sprawą zaangażowania władz miast, naszych darczyńców POLPHARMY oraz Polskiej Grupy Farmaceutycznej, a także, jak w przypadku Dębicy, Stowarzyszenia Wspólnoty Ziemi Dębickiej możliwa jest pomoc ·w dofinansowaniu zakupu niezbędnych leków dla osób najbardziej potrzebujących.

 Fundacja "Dbam o zdrowie" jest pierwszą w Polsce organizacją pożytku publicznego, która na tak dużą skalę zdecydowała się zmierzyć z poważnym problemem społecznym, jakim jest nie wykupywanie leków. Polscy pacjenci dopłacają do recept średnio 60 procent, czyli najwięcej w Europie. Porównując, w Niemczech pacjent ponosi 30% kosztów leków na receptę, a w Irlandii – zaledwie 10 procent. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjmuje, że utrudniony dostęp do farmaceutyków występuje, gdy pacjent musi dopłacać do leków więcej niż 40%. Nie dziwi zatem wynik badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia na początku 2007 roku, który pokazał, iż co trzeciej osobie zdarzyło się nie wykupić leków z przyczyn finansowych. Trudno zakładać, iż sytuacja w tym zakresie ulegnie szybko poprawie, biorąc pod uwagę, że według projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na 2009 rok nakłady na refundację leków nie wzrosną. Wręcz przeciwnie – NFZ zakłada, że zmniejszą się one o 1,6 procent w porównaniu z rokiem obecnym.

 

 

 



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej