<< powrót na stronę główną dziś jest: 4.06.2023 r.  
 


06.10.2008 - Przyjechali na jednym gazie
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

1287 ludzi wielkiego serca – Wszystko dla Gabrysi
28-10-2014

1099 osób w Dębicy i 188 osób w Pilźnie zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego podczas przeprowadzonej 25 i 26 października akcji poszukiwania bliźniaka genetycznego dla 9-letniej Gabrysi chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dębiczanie tłumnie odpowiedzieli na apel taty Gabrysi o rejestrację w bazie dawców szpiku. Tego dnia długo nie zapomną wszyscy, którzy w niedzielę przyszli do Domu Kultury Mors.

Akcja rejestracji dawców szpiku kostnego rozpoczęła się w DK Morsy w niedzielę o godz. 11.00. Już na starcie akcji na korytarzu domu kultury ustawiła się kolejka chętnych do rejestracji i z każdą minutą przybywali kolejni. Ponad 25 wolontariuszy zajmujących się przeprowadzaniem rejestracji dawców non stop rejestrowało kolejnych chętnych w bazie dawców szpiku wypełniając uprzednio ankiety. Po przeprowadzonej rejestracji potencjalnym dawcom pobierana była przez jedną z 7 pielęgniarek, które uczestniczyły w akcji próbka krwi. Rejestracja w bazie i pobranie próbki krwi trwały zaledwie 10-15 minut. Potem może nieco dłużej, bo chętnych do pomocy Gabrysi i zarejestrowania się jako dawcy było tak wielu, że trzeba było czekać w kolejce zarówno do rejestracji jak i poboru krwi.
Podczas niedzielnej akcji odbywało się szereg występów, koncertów i innych wydarzeń towarzyszących Dniowi Dawcy Szpiku. Dla Gabrysi w spektaklu „O biedronce Klarze” wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, zatańczyli Mali Iglopolanie i tancerze z Soul Dance, a swoje wokalne umiejętności zaprezentowały dzieci z Estrady Dziecięcej oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy. Dla Gabrysi zaśpiewali Luiza Ganczarska – uczestnik Must Be The Music i Kacper Leśniewski – uczestnik The Voice of Poland. Świetny występ zaprezentowała grupa SAFO oraz członkowie Vocal Studio.
Chociaż oficjalnie rejestracja dawców miała zakończyć się o 17.00 rejestrowano do ostatniej osoby chcącej zarejestrować się w bazie dawców i pomóc Gabrysi i innym czekającym na przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Jedna z ostatnich osób rejestrowała się już po godzinie 18.00
„Emocje powoli opadają i dochodzi do nas to co się wydarzyło 25 października w Pilźnie  i 26 października w Dębicy. Liczba 1287 osób, które przyszły i świadomie zarejestrowały się w jako potencjalni DAWCY szpiku i komórek macierzystych – wywołuje wzruszenie na naszych twarzach… Miło było patrzeć na kolejki, które ustawiają się do rejestracji. Od samego początku, kiedy zdecydowałyśmy się zorganizować akcję szukania bliźniaka genetycznego Gabrysi pod nazwą „POMÓŻ GABRYSI I INNYM” – mocno wierzyłyśmy w moc ludzkiej wrażliwości… i nie zawiodłyśmy się!  Lista osób, które zaangażowały się w zorganizowanie całej akcji jest wręcz nieskończona … Wszystkim i każdemu z osobna bardzo dziękujemy!!!  Od  DKMS usłyszałyśmy po akcji  komentarz,  że to ewenement na skalę światową. Tym bardziej, że akcja zorganizowana została w ciągu zaledwie dwóch tygodni.  Wierzymy, że każdy drobny gest wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie Gabrysi i to jest najważniejsze. Dawcy będziemy szukać dalej i akcja już przekroczyła granice Polski – 2 listopada odbędzie się w Chicago w Kościele Saint Constance, 5843 W.Strong St. O kolejnych działaniach będziemy informowały na bieżąco” – mówią Małgorzata Lipińska i Monika Feherpataky, inicjatorki i  koordynatorki  akcji.

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej