<< powrót na stronę główną dziś jest: 4.06.2023 r.  
 


26.03.2009 - Gimnazjaliści u progu kariery
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Ścieżka spacerowa na Wolicy otwarta
14-06-2007

Dębica wzbogaciła się 14 czerwca br. o kolejną ścieżkę spacerową – „Las Wolica”. Ścieżka składa się z dwóch zamykających się tras oznaczonych kolorem zielonym i pomarańczowym, umieszczono na niej 10 przystanków tematycznych.

Podczas otwarcia ścieżki Wacław Pankiewicz, Nadleśniczy Dębicki, zwrócił uwagę, że celem wykonania tras było stworzenie mieszkańcom Dębicy odpowiednich warunków do aktywnego odpoczynku z udostępnieniem ciekawych miejsc historycznych i przyrodniczych. Ścieżka powstała przy udziale Starostwa Powiatowego. Zaproszeni goście otwierali ją przerąbując siekierą grube gałęzie, użyte zamiast tradycyjnej wstęgi.

Zarówno część zielona, jak i pomarańczowa mają po około trzech kilometrów długości, spacerem można je przejść w około 1,5 godziny. Pierwszym z trzech wspólnych przystanków dla obu tras jest „Miejsce zbrodni z II wojny światowej”, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający rozstrzelanie przez hitlerowców 574 Żydów 10 lipca 1942 roku. Drugi wspólny przystanek – „Odnowienia naturalne lasu”, to kilkuarowy fragment z drzewami buka i grabu. Trzeci - „Miejsce kultu religijnego” znajduje się przy krzyżu drewnianym, ufundowanym w 1919 roku przez rodzinę Nauków z Gumnisk upamiętniający mężczyznę rozstrzelanego przez żołnierzy rosyjskich podczas I wojny światowej. Przystanek 4, tylko dla trasy oznaczonej kolorem zielonym, to „Punkt widokowy z panoramą Dębicy”. Także przystanek 5 – „Uprawa leśna”, prezentujący szkółkę dębu szypułkowego i brzozy oraz przystanek 6 - „Miejsce wypoczynku”, znajdują się na trasie zielonej. Przystanek 7 – „Profil gleby”, prezentujący wąwóz oraz przystanek 8 - „Ochrona ptaków” – przy powalonych drzewach, przystanek 9 „Punkt widokowy”, i przystanek 10 „Teren wypoczynkowy”, znajdują się tylko na trasie pomarańczowej. Na punktach przystankowych umieszczone są tablice tematyczne z informacjami o drzewostanie, zwierzynie i roślinności w danej części lasu.


Otwarcie ścieżki zgromadziło przedstawicieli samorządów lokalnych i Nadleśnictwa Dębica


Starosta Władysław Bielawa zaapelował do młodzieży o szanowanie tablic edukacyjnych i innych elementów ścieżki


Burmistrz Paweł Wolicki, jako gospodarz terenu, przecinał oryginalna wstęgę siekierą


Zaproszeni goście przespacerowali się nową ścieżką


Fot. Tomasz Rowiński


Powodzeniem cieszyły się także przejażdżki bryczką


Po spacerze krótki odpoczynek przy grochówce

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej