<< powrót na stronę główną dziś jest: 15.09.2024 r.  
 


27.03.2014 - Drużyna dziewcząt i chłopców z Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy w finale wojewódzkim turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Słoneczne Dni Dębicy
09-06-2011

Tegoroczne Święto Miasta skąpane było w słońcu. Dopisała również publiczność. Dębicki Rynek przez cały pierwszy weekend czerwca tętnił życiem i muzyką. Zagrały zespoły Łzy i Mikromusic, artyści regionalni i kapele ludowe. W programie znalazł się także koncert muzyki klasycznej.

Dni Dębicy zainaugurowały dwunaste już Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych. Do konkursu zgłosiło się ponad trzydziestu wykonawców z różnych stron kraju. Prezentacje oceniało jury w składzie: Andrzej Radzik, Edward Wodzień i Stanisław Świerk. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli: Pogórzanie z Jastrzębi, Tyczyniacy z Tyczyna, Trzciniocoki z Trzcinicy oraz Adam Kocerba. Protokół z werdyktem jury dostępny jest na stronie: www.dksniezka.mokdebica.pl. Wśród konkursowych występów znalazł się koncert zespołu XXL ze Szwajcarii, który wykonał wiązankę biesiadnych pieśni regionalnych i nie tylko. Nie zabrakło charakterystycznego dla Szwajcarów jodłowania.

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Dni Dębicy przez władze miasta, na estradzie pojawili się Igoopolanie w towarzystwie przygrywającej im kapeli. Widowisko z prawdziwą werwą kontynuowali Mali Igloopolanie, najmłodsi kontynuatorzy folklorystycznej tradycji w Dębicy. Ludową nutę można było usłyszeć i zobaczyć również w dalszej części programu.

Mieszkańców i przybyłych gości powitał Burmistrz Miasta Paweł Wolicki, wraz z parlamentarzystami Renatą Butryn i Janem Warzechą, zastępcami Mariuszem Trojanem i Krzysztofem Krawczykiem, Radnymi miejskimi, Tadeuszem Kamińskim, Przewodniczącym Rady Powiatu Dębickiego oraz Elżbietą Kęsik, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Po uroczystym otwarciu przyszedł czas na koncert finalistów drugiej edycji Dębica Open Festival, wokalnego przeglądu, który był jedną z wielu imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Dębicy. Poza laureatami wystąpili także goście z zaproszonych Miast Partnerskich, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy oraz zespół Muffin z Katarzyną Godzisz-Antonik, inicjatorką i szefową festiwalu. Relację i więcej informacji o wynikach przeglądu przedstawimy w osobnym artykule.

Sobotę zwieńczył dość nietypowy, plenerowy koncert muzyki klasycznej, na który złożyły się szlagiery z musicali i operetek. Publiczność mogła usłyszeć arie m.in.  z Księżniczki Czardasza E. Kalmana, Barona Cygańskiego J. Straussa, Krainy Uśmiechu F. Lechára, Upiora w Operze A.Webbera a także Pieśni Neapolitańskich. Inicjatorem koncertu był Jan Michalak, kierownik DK Śnieżka, śpiewak, który również wystąpił na scenie. Towarzyszył mu piękny sopran w osobie Renaty Drozd oraz trzech tenorów: Łukasz Gaj, Adam Sobierajski i Witold Wrona. Aranżacje i oprawę muzyczną zapewniła kielecka Orkiestra Kameralna Strauss Ensemble pod dyr. Artura Jaronia.

 

Drugi dzień Dni Dębicy rozpoczął się od prezentacji wokalistów i tancerzy z dębickich przedszkoli m.in. swoje umiejętności pokazały przedszkolaki z miejskich placówek nr 1, 8 i 11, szkoły tańca Karisma. Śpiewali: Dominika Żurek, Jagoda Misiewicz i Magdalena Świerk. Płyta rynku przed muszlą koncertową wypełniona była szczelnie rodzinami małych artystów. Wszyscy bardzo przeżywali występy swoich pociech.

Niedzielną część Dni Dębicy bardzo udanie prowadzili Weronika Pieńkowska i Konrad Pondo. Przez kilkanaście godzin zabawy nie tracili humoru i sił. Nie było to łatwe, gdyż występ gonił występ a bardzo wysoka temperatura nie ułatwiała im zadania. Młodzi konferansjerzy nie tylko zapowiadali występy, ale prowadzili konkury, quizy i zabawy, bardzo udanie zresztą.

Po przedszkolakach przed dębicka publicznością zaprezentowały się Yorki. Poprzebierane w fantazyjne stroje, wyczesane i przygotowane do występu bardzo godnie reprezentowały swoich właścicieli. Wystąpiło w paradzie Yorków ponad 40 piesków. Impreza została po raz drugi zorganizowana w Dębicy i znacząco zaznaczyła się w czasie Dni Dębicy.

Kolejnym punktem programu była zabawa rodzinno-rekreacyjna przygotowana z okazji 140-lecia Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Skierowana była ona przede wszystkim do dzieci, które licznie uczestniczyły w zabawach i konkursach z nagrodami. W przerwie programu wystąpiła Kasia Żabicka oraz bardzo utalentowany tancerz, solista grupy Szane Marcin Smulski.

We wczesnych godzinach popołudniowych z półgodzinnym koncertem wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka. Ich występ ubarwiły popisy mażoretek.

Ponad dwie godziny trwała prezentacja dębickich wokalistów i zespołów tanecznych, którzy w minionym roku zdobyli laury w regionalnych i ogólnopolskich przeglądach. Wystąpili m.in.: duet „Chimera” złożony z Weroniki Sochy i Aleksandry Warżały, którym akompaniował Piotr Madura, Maria Socha, Aleksandra Ożóg, Sylwester Duda i grupy: „Iskierki”, „Pantera”, „Złota Para”, „Soul Dance”, „El-Bo” i „Ara”.

Występ gwiazd tegorocznych Dni Dębicy rozpoczął wrocławski zespół jazzowy Micromusic. Na perkusji w tej grupie gra dębiczanin Łukasz Sobolak. Grupa wydała do tej pory trzy płyty, dwóm pierwszym patronowała radiowa „Trójka”.

Michał Ważny, również dębiczanin, obecnie jest studentem Uniwersytetu Walijskiego w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat jego pasją jest muzyka. Chodził do szkoły muzycznej, w której uczył się grać na perkusji i fortepianie. Jednak jego prawdziwą pasja jest twórczość Elvisa Presleya. Z repertuarem złożonym z jego piosenek wystąpił przed dębicką publicznością.

Ostatnia gwiazdą wieczoru była grupa Łzy z nową wokalistką związana z Dębicą Sarą Chmiel. Został ona wybrana przez grupę z prawie 600 chętnych na miejsce zwolnione przez Anię Wyszkoni, która zdecydowała się kontynuować karierę solową. Sara Chmiel z powodzeniem ją zastępuje, o czym mogli się przekonać licznie zgromadzeni widzowie, którzy bardzo ciepło przyjęli występ zespołu.

Emocjonującym zwieńczeniem Dni Dębicy był pokaz przygotowany przez dębicką grupę Tancerzy Ognia „Draconica”.


Fot. Łukasz Pas


Fot. Andrzej Janiec

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej