<< powrót na stronę główną dziś jest: 2.10.2023 r.  
 


22.03.2010 - Dzień bułgarski w Przedszkolu nr 1
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Maśluszczak w Dębicy
19-05-2010

Jeden z najbardziej znanych polskich rysowników, malarzy, plastyków Franciszek Maśluszczak prezentuje swoje prace w dębickiej Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Ci, którzy uczestniczyli w piątkowym wernisażu wystawy mieli okazję poznać Franciszka Maśluszczaka, który przyjechał do Dębicy razem ze swoja żoną oraz gronem przyjaciół z Rzeszowa.

Bohater ostatniej wystawy w Galerii Sztuki w Dębicy Franciszek Maśluszczak ma tak charakterystyczne prace, iż rozpoznawalne są one nawet wtedy, gdy nie ma na nich podpisu twórcy. Jego malarstwo jest, z założenia metaforyczne; maluje ludzi o zdeformowanych proporcjach, na tle odrealnionego pejzażu. Charakterystyczne postacie z obrazów artysty to liryczne, zagubione, nieśmiałe osoby pełne smutku i swoistego komizmu. Prace artysty na pozór malowane bardzo prosto i naiwnie, niosą ogromny ładunek optymizmu i poczucia radości. Krytyce umieszczają jego malarstwo gdzieś między nostalgią i delikatnością rodem z Chagalla a rubasznym humorem Dudy Gracza.

Urodził się w 1948 roku w Kotlicach koło Zamościa. Dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zrobił w 1974 roku. Już w czasie studiów współpracował z kilkoma tytułami prasowymi m.in. „Szpilkami”, gdzie zamieszczał swoje rysunki. Od 1975 roku przedstawia rysunki i obrazy na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, ale także w Japonii, Belgii, Helsinkach, Finlandii, Białorusi oraz w zbiorach prywatnych.

Franciszek Maśluszczak jest autorem wielu opracowań książkowych, ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci, prozy i poezji (m.in. bardzo cenione ilustracje do wydania dzieł Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w 2003 roku – kilka tych prac można obejrzeć w Dębicy).

Reprodukcje dzieł artysty zostały kilkakrotnie zamieszczone w podręcznikach do nauki języka polskiego dla uczniów gimnazjów oraz liceów. Nadal współpracuje z prasą: „Charaktery”, „Rzeczpospolita”. Maśluszczak jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Od lat artysta wspiera swoimi pracami akcje charytatywne, za co został uhonorowany m.in. statuetką Św. Brata Alberta i statuetką Aukcji Wielkiego Serca.

Wernisaż prac artysty cieszył się sporym zainteresowaniem dębickich amatorów dobrej plastyki. Władze miasta reprezentowali: Jan Borek, przewodniczący Rady Miejskiej, Joanna Ożóg, przewodnicząca komisji kultury RM oraz Andrzej Reguła, zastępca pełniącego obowiązki burmistrza miasta Mariusza Szewczyka. (aj)


Fot. Andrzej Janiec 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej