<< powrót na stronę główną dziś jest: 23.04.2024 r.  
 


27.05.2009 - Dębica stawia na rodzinę
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Odsłonili tablice znanych dębiczan
04-03-2007

Tablice upamiętniające twórczość i życie Walerii Szalay – Groele, pisarki i pedagoga oraz Stanisława Darłaka, animatora życia muzycznego odsłonięto w niedzielę (4 marca) w Dębicy. W przyszłości w mieście powstanie ścieżka edukacyjna, która połączy ważne miejsca na historycznej mapie Dębicy.

   Pierwsza tablica znajduje się na budynku przy ul. Kolejowej 16, poświęcona jest Walerii Szalay – Groele. Odsłonięcie tablicy zbiegło się z 50 rocznicą śmierci pisarki, której twórczość skierowana była do młodzieży. Najbardziej znane opowiadania to „Sokół królewski”, „W orlim gnieździe” i „Straszne dziedzictwo”. Autorka zamieszkała z mężem w Dębicy w czasie II wojny światowej. Razem walczyli w Armii Krajowej. Choć sama żyła w niedostaku, pomagała materialnie biednym. Jej grób znajduje się na cmentarzu wojskowym.

            Druga tablica, poświęcona jest Stanisławowi Darłakowi, pierwszemu nauczycielowi muzyki Krzysztofa Pendereckiego, wisi na budynku na rogu Rynku z ulicą Piekarską. 17 marca przypada 52 rocznica jego śmierci. Stanisław Darłak założył w Dębicy orkiestrę dętą i orkiestrę symfoniczną. Był założycielem licznych instytucji, jak Miejskie Ognisko Muzyczne, Instytut Muzyczny, dyrygował orkiestrze dętej i orkiestrze strażackiej. To on uczył gry na skrzypcach Krzysztofa Pendereckiego.
            Kilka lat temu ścieżkę edukacyjną opracował Marian Morawczyński, długoletni prezes Towarzystwa Przyjaciól Ziemi Dębickiej, teraz kontynuuje ją jego następca Jacek Dymitrowski. Jednak o upamiętnienie pisarki i muzyka od lat zabiegał też Edward Wodzień, członek TPZD i autor książki o dębickim ruchu muzycznym.
            W uroczystości obok członków TPZD i władz miasta uczestniczył syn Stanisława Darłaka – Antoni. Nie krył wzruszenia, gdy wraz z burmistrzem Pawłem Wolickim odsłaniał tablicę poświęconą pamięci swojego ojca.
            Burmistrz Paweł Wolicki podkreślił, że upamiętnianie ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę a przy tym nie zatracali swojego hobby i przekazywali swoją wiedzę innym jest ważnym elementem integrującym mieszkańców.
            - O tych ludziach trzeba pamiętać i pamięć o nich przekazywać młodszym pokoleniom – mówi burmistrz Paweł Wolicki. – Liczę, że takim elementem poznawczym będzie dla najmłodszych ścieżka edukacyjna.
            Tablice wykonała nieodpłatnie firma Dezako a podczas uroczystości koncert dała Miejska Orkiestra Dęta.


Na ul. Kolejowej odsłonięto tablicę upamiętniającą życie Walerii Szalay - Groele Fot. Tomasz Rowiński


Tablice poświęcił ksiądz Wiesław Pieja


W Rynku na rogu z Piekarską odsłonięto tablicę poświęconą Stanisławowi Darłakowi


W uroczystościach uczestniczył syn Stanisława, Antoni Darłak


Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Stanisława Świerka


Rodzinna fotografia z włądzami miasta i TPZD

Powyższe działania dotyczą Programu dla Dębicy:

  • Organizacji przedsięwzięć kulturalno - oświatowych


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej