Ustawa o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r. wprowadziła Dzień Pracownika Socjalnego. W innych krajach obchodzony jest Dzień Pracy Socjalnej. Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych w Europie od wielu lat promuje ten dzień poprzez SWAD - Social Work Action Day. Dzień Pracy Socjalnej już od 1996 roku jest tradycyjnie obchodzony przez pracowników socjalnych w Europie w drugi wtorek listopada każdego roku.
W Polsce święto wyznaczono na dzień 21 listopada na pamiątkę spotkania pracowników pomocy społecznej z Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręgą-Piasek Odbyło się ono 21 listopada 1989 r. w miejscowości Charzykowy. Podczas tego spotkania stwierdzono, że pomoc społeczna to nie tylko wspieranie słabych, chorych, niepełnosprawnych, ale również ubogim, bezrobotnym i bezdomnym. Wtedy padła również propozycja opracowania projektu nowej ustawy o pomocy społecznej i utworzenia wyspecjalizowanych placówek - ośrodków pomocy społecznej.
Dla pracowników socjalnych w kraju 21 listopada jest bardzo ważnym wydarzeniem w ich zawodowym życiu. Podobnie jest w Dębicy, gdzie pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej spotkali się w Domu Kultury Firmy Oponiarskiej. W ich święcie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Pawłem Wolickim i jego zastępcą Mariuszem Trojanem oraz Małgorzatą Dankowską, sekretarzem miasta, która jeszcze kilka miesięcy temu pełniła funkcje zastępcy dyrektora dębickiego MOPS. Byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji m.in. Krystyna Kamińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Małgorzata Grabowska, dyrektor Domu Dziecka „Hanka”, Marek Grabowski, prezes Administracji Domów Mieszkalnych, Paweł Morawczyński, kierownik warsztatów terapii zajęciowej w Dębicy i Bobrowej Woli. Zaproszeni zostali również na tę uroczystość byli dyrektorzy MOPS m.in. Maria Kostyra, Kazimierz Ćwik.
- Zawód pracownika socjalnego jest w znacznym stopniu sfeminizowany, nie należy też do najlepiej opłacanych. Stawia natomiast wykonującym go osobom wysokie wymagania. Od pracownika socjalnego wymaga się bardzo wysokich i określonych cech osobowości oraz odpowiedniej postawy etycznej. Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego – uważa Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.
Te cechy dobrego pracownika socjalnego, o których wspomina Małgorzata Kędzior to na pewno zdolność rozumienia drugiego człowieka, głęboka życzliwość, wrażliwość, umiejętność poszanowania godności każdego człowieka. Jednocześnie zawód ten wymaga dobrej kondycji psychicznej, odporności i umiejętności odpowiedniego zdystansowania się do problemów społecznych i różnych sytuacji, z jakimi spotyka się pracownik socjalny podczas swojej codziennej pracy. Bieda, przemoc, bezradność, ogromne cierpienie – to codzienna rzeczywistość pracownika socjalnego, który musi sobie z tym umieć radzić. A poza tym powinien on dysponować rozległą wiedzą z różnych dziedzin. Musi być komunikatywny, łatwo nawiązywać kontakt itp.
- Jak trudno sprostać tym wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom dobrze wie każdy pracownik socjalny. Jak ogromną satysfakcję przynosi wykonywanie tego zawodu może wiedzieć tylko pracownik socjalny – mówi Małgorzata Kędzior.
Za pracę na rzecz ludzi potrzebujących pomocy wyróżnienia i listy gratulacyjne od burmistrza otrzymali następujący pracownicy MOPS: Małgorzata Kędzior, Marzena Socha, Elwira Brotoń, Ewa Bielecka, Zofia Cieśla, Kinga Chojecka, Joanna Cyran, Edyta Czarnik, Maria Dzierlęga, Renata Fic, Ewa Gil, Joanna Lechowska-Strzałka, Małgorzata Ligęzka-Szuba, Ewa Kwiatek, Joanna Piechocka, Karolina Pięta, Anna Pigóra, Renata Plizga, Małgorzata Ratuszniak, Renata Szczerbińska i Zdzisław Osak.
Specjalne podziękowania (razem z listami od burmistrza Pawła Wolickiego) za zaangażowanie w pomoc dla powodzian otrzymali: Magdalena Barcińska, Lucyna Bogoń, Kinga Chojecka, Małgorzata Dyndor, Renata Fic, Katarzyna Grab, Dorota Grochola, Agata Kozioł, Małgorzata Ligęzka-Szuba, Anna Ryndak-Madura, Julita Skiba, Monika Skowron.
- Nasza praca jest trudna – powiedziała w czasie uroczystego spotkania Małgorzata Kędzior. – Byłaby jednak jeszcze trudniejsza, gdyby brakowało w naszym mieście dobrego klimatu dla pomocy społecznej. Na szczęście jest wręcz odwrotnie. Dzięki burmistrzowi miasta Panu Pawłowi Wolickiemu jest taki pozytywny klimat. Na życzliwość, zrozumienie potrzeb ludzi słabych, wymagających pomocy nie możemy narzekać. Dzisiaj, właśnie w dniu święta pracowników socjalnych chcemy podziękować burmistrzowi Wolickiemu za życzliwość.
Podziękowanie za współpracę otrzymał również Marek Grabowski, prezes Administracji Domów Mieszkalnych. W tym roku MOPS razem z ADM zorganizował dwa festyny rodzinne, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Spotkanie w DK Firmy Oponiarskiej zakończyły występy artystyczne podopiecznych świetlic środowiskowych. (aj)