<< powrót na stronę główną dziś jest: 29.03.2024 r.  
 


26.03.2014 - Pola Nadziei 2014
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

W niedzielę byli razem
18-05-2009

Do bardzo udanych należy zaliczyć imprezę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, która odbyła się pod hasłem „Bądźmy Razem”. Niemal przez całą niedzielę dębiczanie mieli szansę uczestniczyć w dobrej zabawie oraz uczyć się tolerancji na drugiego – niepełnosprawnego – człowieka.

Zaczęło się wszystko w niedzielne przedpołudnie na dębickim Rynku. Grupa teatralno-wokalna Feniks zaprezentowała przedstawienie oparte na scenach z życia i działalności św. brata Alberta Chmielowskiego, które przygotowała Beata Struzik.

Brat Albert Chmielowski jest patronem Towarzystwa Pomocy działającego poprzez swoje koło dębickie także w naszym mieście. Właśnie dębickie koło rozpoczęło z pomocą miasta budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Pielęgnacyjnego przy ulicy Sandomierskiej. Przedstawienie w Rynku miało na celu zaprezentowanie nie tylko sylwetki świętego brata Alberta Chmielowskiego (bohatera sztuki dramatycznej Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”, ale także planów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Działacze towarzystwa rozdawali zainteresowanym dębiczanom ulotki prezentujące plany budowy ZOLiP, mówił o nich także ze sceny muszli koncertowej Kazimierz Ćwik, członek zarządu koła w Dębicy.

Po południu impreza pod hasłem „Bądźmy Razem” przeniosła się do Domu Kultury „Śnieżka”. Tutaj zaprezentowały się ośrodki wsparcia z terenu powiatu dębickiego. Impreza była kontynuacją dotychczasowego przeglądu twórczości artystycznej ośrodków wsparcia. Dwa takie przeglądy odbyły się również w Domu Kultury „Śnieżka”. Uczestniczyły w nich grupy artystyczne z placówek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, warsztatów terapii zajęciowej z okolicznych gmin oraz zaprzyjaźnionego powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

W tym roku wystąpiły na scenie „Śnieżki”: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Bobrowej Woli, Środowiskowy Dom Samopomocy z Dębicy, Dom Dziennego Pobytu „Symeon i Anna” prowadzony przez siostry służebniczki, Zespół Szkół Specjalnych z Dębicy, Dom Dziennego Pobytu z Dębicy, Dom Pomocy Społecznej z Lubziny, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dębicy, Dom Pomocy Społecznej na Wolicy, Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 z Dębicy, SP nr 2, SP nr 9 oraz Wypożyczalnia Strojów Karnawałowych działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Stowarzyszeniu Pomocy „Ad Astram”.

- Powinno się być dobrym, jak chleb, który dla wszystkich leży na stole. Dziś tym chlebem życzliwości, serdecznej radości, uśmiechu nakarmmy się nawzajem, do woli, do syta. Niech nas bolą całą noc i wiele następnych dni brzuchy z radości, z przejedzenia się życzliwością i miłością – Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zacytowała na początku spotkania w „Śnieżce” św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zachęcając do dobrej zabawy apelowała do licznie zebranej publiczności: - Stańmy się na chwilę znowu radosnymi, ufnymi i szczerymi dziećmi. Na chwilę w to niedzielne popołudnie zapomnijmy o troskach i kłopotach dnia codziennego.

Zabawa odbywała się nie tylko w budynku DK „Śnieżka”, również w parku otaczającym placówkę. Dzieci miały dla siebie wiele atrakcji: zjeżdżalnię, samochody. Można było obejrzeć wyroby uczestników zajęć w ośrodkach wsparcia. Wszyscy mogli skorzystać z grilla, posłuchać grupy dębickich bębniarzy, wziąć udział w konkursach, zabawach, grach zręcznościowych.

Wszyscy uczestnicy grup teatralno-wokalnych występujących w „Śnieżce” otrzymali od burmistrza miasta Pawła Wolickiego drobne upominki.

- Wszyscy bardzo dobrze się bawili, gdyż impreza była doskonale przygotowana. To zasługa wielu osób z MOPS i MOK. Muszę jednak specjalnie podziękować Marcie Skórskiej, Elżbiecie Bodziany i Agnieszce Jackowskiej za wkład pracy w organizację tej imprezy. Dzięki nim dębiczanie przez kilka godzin mogli oderwać się od trosk życia codziennego i dostrzec potrzeby ludzi niepełnosprawnych – powiedziała Małgorzata Kędzior. (aj)

 


 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej