<< powrót na stronę główną dziś jest: 21.09.2023 r.  
 


04.03.2009 - Mistrz Penderecki otworzył wystawę
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Miasto partnerskie w Gruzji
03-04-2009

W niezwykle uroczystej oprawie, przy dźwiękach hymnu polskiego i gruzińskiego Paweł Wolicki Burmistrz Dębicy podpisał z Giorgiem Chiviashvilim Burmistrzem gruzińskiego miasta Gurjaani umowę partnerską dotyczącą współpracy w ramach projektu Europy Miast.

Podczas ceremonii podpisania umowy burmistrz Paweł Wolicki powiedział, że kontakty między miastami rozpoczną się od wymiany młodzieży. - W późniejszym etapie przewidujemy kontakty biznesowe, po to aby przedsiębiorcy z miasta Gurjaani mogli współpracować z przedsiębiorcami z Dębicy i z całej Europy – mówił Paweł Wolicki

Przy podpisaniu umowy obecni byli również Davit Mawarasvili Zastępca Burmistrza, Valeri Gremelashvili Dyrektor Regionalnej Agencji Rozwoju Gurjaani, Davit Qatamashvili Kierownik Wydziału Promocji, Kultury i Muzeów, Nukri Gabunia, dyrektor Polskiej Szkoły w Tbilisi. Burmistrzowi Dębicy w delegacji towarzyszył Jan Borek Przewodniczący Rady Miejskiej.  Burmistrz Paweł Wolicki podkreślił to, że choć Dębicę dzieli od Gurjaani wiele kilometrów to ludzie mieszkający w obu miastach są do siebie bardzo podobni. Jednocześnie zaapelował, że gdy pojawią się we współpracy jakieś różnice i odmienne zdania dotyczące takich kwestii jak religia lub polityka to biorąc pod uwagę fakt ile jest między nami podobieństw, na pewno wszystko uda się rozwiązać.  

Burmistrz Paweł Wolicki przestrzegał także, aby umawiając się na współpracę nie zachłysnąć się nią od razu, tylko realizować zadania etapami. – Musimy umówić się na jedną, dwie rzeczy , które wykonamy wspólnie, a potem będziemy realizować kolejne, bardziej zaawansowane projekty – mówił Burmistrz.  Najprościej jest zacząć od wymiany młodzieży. Ze względu na odległość nie jest to łatwe, ale w naszym przypadku na pewno możliwe.

Wydarzenie jakim było podpisanie umowy partnerskiej z Miastem Dębica cieszyło się ogromnym zainteresowaniem gruzińskich mediów. Burmistrz Paweł Wolicki przez kilkadziesiąt minut po podpisaniu umowy partnerskiej  odpowiadał na pytania dziennikarzy ze stacji telewizyjnych oraz agencji prasowych. Podpisanie umowy cieszyło się również dużym zainteresowaniem mieszkańców Gurjaani i radnych miejskich, którzy licznie stawili się w tamtejszym Urzędzie Miasta.  Burmistrz Dębicy podczas rozmów z radymi miejskimi oraz mieszkańcami Gurjaani przypomniał zdarzenie, które opowiedział mu burmistrz miasta partnerskiego Obzor Kirił Stojanow. Kiedy po raz pierwszy dzieci z mojego miasta wyjechały na wycieczkę za granicę, to wysiadając z autobusu zbiegły się jak kurczęta. Kiedy wyjeżdżały kolejny raz rozbiegały się i niczego się nie bały. „To jest, co możemy dać naszej młodzieży od zaraz” podsumował opowieść Paweł Wolicki.

Po podpisaniu umowy partnerskiej delegacja z Dębicy została zaproszona na spotkanie z Giorgiem Gviniashvili Gubernatorem Regionu Kakheti, w którym leży miasto Gurjaani ,. Gubernator złożył na ręce Burmistrza Dębicy, podziękowanie za pomoc Polaków podczas ubiegłorocznego konfliktu z Rosją dotyczącego Osetii Południowej, a także za zaangażowanie dębiczan za pomoc w organizacji pobytu dzieci z regionu Tbilisi i Gori. 
Przyjazd Burmistrza Dębicy do Gruzji był dla mieszkańców Gurjaani ważnym wydarzeniem, co można było zauważyć, po ilości przygotowanych spotkań oraz osób zaangażowanych w przygotowanie pobytu dębickiej delegacji. Władze miasta chciały jak najlepiej zaprezentować swój region dlatego w programie wizyty zaplanowali spotkania z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami organizacjami działającymi w mieście.
 

Dębicka delegacja oglądała szkołę w Gurjaani, która kształci w 12 kierunkach 400 uczniów. Szkoła nastawiona jest na kształcenie praktyczne, czyli takie, aby uczeń po jej ukończeniu mógł samodzielnie wykonywać swój zawód, z pominięciem przygotowania zawodowego. Uczniowie szkoły z Gurjaani uczą się samodzielnie wypiekać chleb, uprawiać winnice, przygotowywać potrawy, zajmować się owcami, a także p. Szkoła także oferuje uczniom zajęcia językowe, komputerowe oraz sportowe.
Ważnym punktem wizyty w mieście Gurjaani było spotkanie z młodzieżą zgromadzoną w miejskiej świetlicy środowiskowej. Młodzi Gruzji zaprezentowali Burmistrzowi Dębicy program swojej działalności nazwany Young Leader Program – Program Młodych Liderów. Burmistrz Paweł Wolicki zaprosił przedstawicieli świetlicy do udziału w projekcie Europa dla Obywateli realizowanego w Dębicy podczas majowego spotkania młodzieży. 

Delegacja z Dębicy miała możliwość oglądać winnice, na których mieszkańcy uprawiają wiele gatunków wysokiej jakości winogron, oraz fabrykę wina Alaveri, w której produkuje się 15 rodzajów win przez wielu uważanych za najlepsze na świecie. Właściciel przedsiębiorstwa Soso Gioshvili oprowadzając po swoim zakładzie, wspominał jednocześnie, że chciałby zwiększyć eksport tego wina na rynki europejskie, jednakże głównym problemem jest jego zbytu z powodu ceny jaką nakładają pośrednicy. Wino produkowane w nowym mieście partnerskim Dębicy kosztuje w Europie dziesięć razy tyle co w Gruzji. W Regionie Kakhetii bardzo znane są także lody produkowane są pod nazwą miasta Gurjaani. Właściciel przedsiębiorstwa Guram Berikashvili zaprosił władze Dębicy do zwiedzenia swojego przedsiębiorstwa, w którym pracuje ponad 120 osób. Fabryka produkuje ponad 10 rodzajów lodów wykorzystując do tego nowoczesne linie produkcyjne. Lody Gurjaani cieszą się dużą popularnością ze względu na bardzo dobry smak oraz niską cenę. Przedsiębiorstwo Gurama Berikashvili także od kilku lat realizuje projekt „Kwiaty z lodów dla dzieci” wspomagając finansowo i materialnie dzieci z biednych rodzin. 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej