<< powrót na stronę główną dziś jest: 20.04.2024 r.  
 


12.11.2008 - Obchody Święta Narodowego
    Aktualnie przeglądasz: Aktualności

Historia garnizonu dębickiego
13-11-2008

W 90-tą rocznicę Święta Niepodległości Muzeum Regionalne zaprezentowało licznie zgromadzonym mieszkańcom Dębicy i gościom nową, stałą ekspozycję „Historia garnizonu dębickiego” znajdującą się w dawnym budynku wojskowym nr 25.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali trzej byli dowódcy jednostki saperów: płk Leszek Data, płk Henryk Wolski i płk Bogusław Placek, zaś budynek i wystawę poświęcił ksiądz proboszcz Józef Wątroba, kapelan saperów . Wystawa ta obrazuje ponad 160-letnią tradycję Dębicy jako miasta garnizonowego. W poszczególnych salach prezentowane są jednostki, które na przestrzeni tych lat tworzyły wojskowy garnizon w naszym mieście. W sali prezentującej czasy CK monarchii są zdjęcia i pamiątki z okresu od połowy XIX wieku do 1918 roku, łącznie z odniesieniem do bitwy gorlickiej z 1915 roku. Dwa kolejne pomieszczenia obrazują okres dwudziestolecia międzywojennego i historię trzech pułków kawalerii, które kolejno stanowiły garnizon w Dębicy, a to: 9. Pułku Ułanów Małopolskich, 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz 5. Puku Strzelców Konnych . W największej z sal prezentowana jest historia 13 Samodzielnego Batalionu Saperów „Kołobrzeskiego”, dla którego po II wojnie światowej Dębica była przez dziesięciolecia macierzystą miejscowością. Od tego czasu kilka pokoleń dębiczan związało się z tą jednostką. Pod koniec lat 80-tych XX wieku w miejsce 13 batalionu w Dębicy utworzono 13 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Inżynieryjnych na bazie którego w 1995 roku powstał 3 Pułk Saperów im. gen. Jakuba Jasińskiego. Pułk ten uległ likwidacji w 2002 roku. W ten sposób Dębica przestała być miastem garnizonowym.

Równocześnie z wystawą Muzeum Regionalne wydało dwie nowe pozycje z serii: „Dębickie Źródła Historyczne”. Są to: Zeszyt nr 2 – Jan Piotrowski „Jerzy Żuławski. Poeta – legionista”, Zeszyt nr 3 – Edward Tyll „Jak zostałem oficerem saperem”. Obie te pozycje są do nabycia w sekretariacie muzeum. Tamże jest dostępna książka autorstwa E. Juśki i M. Małozięcia „5 Pułk Strzelców Konnych”.



 
(C) 1990-2010 Urząd Miejski w Dębicy - Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - kontakt do obsługi technicznej